Görme engelliler için geliştirilmiş yerli mobil işletim sistemi: moBraille

Türkiye’de belki de dünyada ilk kez görme engellilere özel bir mobil işletim sistemi olduğunu biliyor musunuz? Sizi Hiddenunit firmasının geliştirdiği moBraille ile tanıştıralım.

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa kampüsündeki kuluçka merkezinde yer alan Hiddenunit isimli girişim aynı ünversitenin Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Hakan Kalmaç tarafından kurulmuş.


Dün resmi açılışı yapılan YTÜ kuluçka merkezinde moBraille ekibiyle kısa bir söyleşi yapma fırsatı bulduk. Açık kaynak kodlu olan Android çekirdeği baz alınarak üzerine inşa edilen ve görme engelliler için özel olarak geliştirilen bu işletim sistemi Android çalıştıran telefon ve tabletlerde kullanılabiliyor.

Lenovo tablet ve General Mobile telefon üzerinde çalışır halde incelediğimiz işletim sisteminde telefon, SMS, takvim, kontaklar gibi telefonla birlikte gelen “sistem uygulamaları” görme engelliler için özel olarak geliştirilmiş. Ancak moBraille’in yetenekleri bununla sınırlı değil. Sıradan Android telefonlarda özel bir uygulama üzerinden sağlanan erişilebilirlik seçeneği Twitter gibi harici uygulamalarda sorun yaşarken moBraille ile sıradan diğer Android uygulamalar gayet sağlıklı bir şekilde kullanılabiliyor.

Dünyadaki 285 milyon görme engelliye ulaşmayı hedefleyen girişim mevcut telefonların -daha doğrusu işletim sistemlerinin- kullanıcıya yeterince güven vermediğinden tercih edilmediğini, geliştirdikleri işletim sistemi sayesinde bu talebin de artacağını öngörüyor.

Nasıl Kullanılıyor?

iPhone’un erişilebilirlik deneyimine benzer bir kullanım kolaylığı sunan moBraille işletim sistemi sesli komutlarla da kullanılabiliyor. Ekibinin geliştirdiği özel klavye yazılımı ile görme engelliler daha kolay veri girişi yapabiliyor.

Kısa vadede sadece belirli Android çalıştırabilen cihazlar için hazırlanan işletim sistemi ilerleyen zamanlarda bütün Android telefonlara yüklenebilecek.

Girişimci Hakan Kalmaç, moBraille’in sadece bir klavye olarak başladığı macerasında 2014 yılında Tübitak’ın düzenlediği bir yarışmada 1. olmuştu.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...