Bilgisayar Bilimleri Profesörü Z. Meral Özsoyoğlu 2018 SIGMOD Katkı Ödülü aldı

Amerikada yaşayan Türk asıllı Profesör Zehra Meral Özsoyoğlu, 2018 Bilişim Teknolojileri Derneği (ACM) Veri Yönetimi (SIGMOD) Katkı Ödülü aldı.

SIGMOD Katkı Ödülleri, araştırma finansmanı, eğitim ve profesyonel hizmetler aracılığıyla veritabanı sistemleri alanında önemli katkılar için veriliyor. Profesör Meral Özsoyoğlu bu ödülü veri tabanı topluluğuna adanmış hizmetleri için -özellikle Veritabanı Sistemleri Üzerinde Asenkron İletişim Mekanizmaları (TODS) ve  Çok Büyük Veritabanları Konferansı (PVLDB) Genel Yayın Yönetmeni olarak- aldı.


Özsoyoğlu  Cleveland, Ohio’daki Case Western Reserve Universitesi’nde 1980’den beri Bilgisayar Bilimleri bölümünde profesör olarak çalışıyor. Aynı üniversitede daha önce Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri Bölüm başkanlığı da yaptı. Meral Özsoyoğlu’nun öncelikli çalışma ve araştırma alanları, bilimsel veri tabanları, biyoinformatik ve tıbbi bilişim dahil olmak üzere, veri tabanı sorgulama dilleri, veri modelleri ve dizin yapıları alanlarındadır.

Özsoyoğlu, IBM Fakülte Ödülü, NSF (Amerikan Ulusal Bilim Vakfı) Fakülte Ödülü, Alberta Üniversitesinden Seçkin Mezunlar Ödülü, Fakülte Seçkin Araştırma Ödülü, Case Western Reserve Üniversitesi (2013) ve konferans komitesi programlarına katkılar için IEEE ve ACM’den ödüller almıştır.

Kaynak

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...