Yapay zeka ile Animojiler gibi videolar üretmeyi sağlayacak API geliştirildi

Bir grup araştırmacı gerçek zamanlı yüz ifadelerini, göz hareketlerini ve porte olarak verilen pozları üç boyutlu modele aktarabilen bir yapay zeka geliştirdi. Elde edilen sonuç, görüntüdeki kişinin rahatsız edici derecede inandırı bir şekilde konuşuyor ve hareket ediyormuş gibi görünmesini sağlıyor.

HeadOn adlı bu yapay zeka, geçen yıl Face2Face‘ı yapan kişiler tarafından geliştirildi. Aslında, HeadOn Face2Face’in yükseltilmiş sürümü gibi.


Projenin akademik yazısı “gövde ve baş hareketi, yüz ifadesi ve göz bakışı aktarımını sağlayan tam insan portre videoları için ilk gerçek zamanlı hedefe yönelik yeniden canlandırma yaklaşımı” olarak geçiyor. İlgili dökümana buradan erişebilirsiniz.

Göz bakış problemini çözmek için ekip daha önce FaceVR‘ı geliştirdi:

HeadOn’un demo görüntüleri inanılmaz derecede ürkütücü bir gerçeklik sunuyor.  Bu teknoloji ile bilgisayar korsanları, Twitter hesabınızı ele geçirmekten çok daha fazla zarar verebilir. Kimlik hırsızları video görüşmesinde sizi taklit edebilir. Ancak tabi ki herhangi bir teknoloji de kötülük için saptırılabilir.

Animoji kullanarak biriyle sohbet ettiyseniz, karşınızda 3d karakterlerle de olsa tanıdık bir sima görmek ilginç gelmiştir. Gerçekte konuşurken baş ve omuz hareketleri de kullanıldığı için beden dilimizin bir parçası olan bu hareketler olmadan konuşan bir animoji kafası garip gelir. HeadOn bu sorunu da ortadan kaldırarak daha doğala yakın bir sonuç üretiyor.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...