Trafik ışıklarını tahmin eden API geliştirildi

Cep telefonunuzu yapay zeka destekli bir araç kamerasına dönüştüren Nexar, geliştirdiği yeni API ile şehirdeki trafik ışıklarının durumunu tahmin edebiliyor.

Trafik ışıklarının durumunu tahmin edip, kırmızı ışığın değişmesini beklemek için harcanan süreyi en aza indirmek aslında hiç de azımsanmayacak bir zaman ve enerji tasarrufu anlamına geliyor. Ülkemizde de bazı şehirlerde belli bir noktadan itibaren sabit bir hızla seyir edildiğinde sürekli yeşil ışığa denk gelinen uygulamalar mevcut.


Nexar sağladığı API ile navigasyonlarda daha doğru varış zamanı ve rotalar sunarken, aynı zamanda yakıt tüketimi ve kirliliği de azaltarak daha verimli sürüş imkanı sunuyor. Ayrıca kırmızı ışıkta meydana gelen kazalar bile bu tarz bir yaklaşımla azalabilir.

Nexar CEO’su Eran Shir, “Ligths ile bir şehirdeki her trafik ışığının durumunu tahmin edebiliriz. Bu da iş ortaklarımızın daha az kırmızı ışığa denk gelmesine ve yolların güvenliğini artırmak için çözümler üretilmesine yardımcı olacaktır” dedi.

Lights API hali hazırda Amerika’daki bazı belediyeler, şirket araçları ve otonom araç geliştiricileri tarafından kullanılıyor. 2019’un ilk çeyreğinde daha geniş çapta kullanıma sunulması bekleniyor.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...