Assistant.. Google Assistant

Google 18 Mayıs’da düzenlediği I/O 2016 etkinliğinde Siri ve Alexa’nın karşısına yeni bir rakip çıkardı: Assistant. Google Assistant.

Google artık kendi ses tabanlı dijital asistanına sahip olduğu için rakipleri Siri ve Alexa’nın ayaklarını denk almaları gerekebilir. Assistant, kendine özgü düzgün yada güzel bir adı olmasa da bütün ses tabanlı dijital asistanların arasında başı çekebilir.


Sunumda bu yeni ürünü anons eden ve “Assistant’ın konuşma anlama yeteneği diğerlerinden çok ileride” olduğunu söyleyen Google Ceo’su Sundar Pichai Google aramalarının %20’sinin sesle yapıldığını belirtti.

Pichai, Assistant’la bir gösteri yapmak için ona ilk olarak “Revenant filmini kim yönetti” diye sordu. Google Assistant doğru olarak “Alejandro G. Inarritu” cevabını verdi. Sonrasında Pichai yönetmen ismini tekrarlamadan konuşmanın nasıl aynı çizgide devam ettiğini gösterdi.

Şirket, Assistant’la birlikte çalışacak yeni bir donanımın da duyurusunu yaptı: Google Home. Bu ürün önümüzdeki yıl satılmaya başlanacak.

Home ürünü sayesinde Google Assistant “Ok, Google” diyen herkese cevap verebilecek. Kullanıcılar Google Assistant ile takvimlerini yönetebilecek, trafik, müzik gibi çeşitli konular hakkında soru sorarak bilgi alabilecek.

Home hakkında daha fazla bilgi almak için buradan kayıt olabilirsiniz.

Google yöneticileri sunum sırasında Google Assistant ekosisteminin akıllı telefonlarda ve yeni Google mesaj uygulaması Allo gibi programlarda ortaya çıkabileceğini ifade ettiler. Google Assistant görüşme esnasında çalışıp yardımcı olmaya mesela grup yemek hakkında tartışıyorsa rezervasyon yapmaya yarayabilir. Ayrıca dışardan yemek sipariş verebilir.

Yakında Google Asisstant’ın başka yeteneklerini de duyabiliriz. Hikaye devam ediyor..

Kaynak: Mashable

Allo ve Google Assistant

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...