YouTube mobil uygulamasına canlı yayın özelliği getirdi

Mobil uygulama üzerinden canlı yayın hizmetini en başta sunması gereken YouTube geç de olsa bu kervana katılıyor.

YouTube 2011’den beri masaüstü için sunduğu canlı yayın desteğini bunca yıl aradan sonra mobil uygulamasına da getirdi. İlk başta küçük bir test grubu üzerinde denenen bu özellik şimdi daha büyük bir kitlenin kullanımına sunuluyor.


Şimdilik herkes bu canlı yayın özelliğinden faydalanamayacak zira YouTube 10 bin abonesi olanlara bu özelliği açıyor. Ancak daha sonra herkes kullanabilecek. Bu “daha sonra”nın ne zaman olabileceği konusunda bir açıklama yapılmadı.

Mobil uygulama üzerinden canlı yayına başlandığında bütün abonelere bildirim gönderiliyor. Yayın sonrası normal bir video olarak kanalınıza kaydediliyor. Yayın sırasında yoğun bir şekilde mesaj bombardımanı olabileceği için bu mesajlar yavaşlatılarak yansıtılıyor.

YouTube canlı yayın izleyicileri arasında öne çıkmak isteyenler için ücretli bir servis olan Super Chat sistemini getirmiş. Bu kullanıcıların mesajları farklı renkte görüntülenip diğer izleyicilerin ve yayıncının dikkatini çekmesi sağlanıyor. Super Chat 20’den fazla ülkede kullanılabiliyor ama Türkiye maalesef bu ülkeler arasında bulunmuyor.

Kaynak: Log | TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...