Tesla Model X’in ön bagajı tornavida ile açılabiliyor

Otomobil bagajları herhangi bir şeyi saklamak için aracın içerisinden daha güvenlidir diye düşünülür. Sonuçta camı kırıp aracın içerisindeki eşyalar çalınabilir ama bagaj bundan çok daha güvenlidir diye düşünürüz. Maalesef Tesla Model X bu konuda beklenen güveni sağlamıyor.

Bir YouTuber’in yayınladığı yukarıdaki videonun 11. dakikasından itibaren göreceğiniz üzere Tesla Model X’in ön tamponunun sol altında gizlenmiş küçük bir kapak bulunuyor. Bu kapağı bir tornavida yardımıyla açtığınızda tutup çekilebilmesi için oraya yerleştirilmiş kırmızı şeritler görülüyor. Bu ipleri çektiğinizde alarm ötmeye başlıyor ancak ön bagaja erişmek mümkün hale geliyor.


Aslında Tesla’nın bu erişimi neden oluşturduğuna dair makul bir açıklaması var. Sadece Model X değil, Model S de ön tekerleğin arkasında benzer bir noktaya sahip. Bu araçlar elektrikli olduğundan herhangi bir kaza anında acil durum müdahalesi yapılırken olası elektrik yaralanmalarını önlemek için yüksek voltaj sisteminin kapatılabilir olması gerekiyor. Bu müdahale anahtarsız, hatta aracın kendi sistemi devrede değilken yapılabilmelidir. İşte bunun için Tesla bu erişimi sağlıyor.

Fakat büyük bir güvenlik riski oluştuğu da açıkça görülüyor. Sonuçta bu mekanizmayı bilen tecrübeli bir hırsız saniyeler içerisinde ön bagajdaki herşeyi çalıp kaçabilir.

İşin bir diğer ilginç tarafı bu kadar rahatça erişilebilecek bir durumda olmasına rağmen Tesla araç kılavuzunda ön bagajda değerli eşyaları saklamak hususunda herhangi bir uyarıda bulunmuyor.

Kaynak: Engadget

 

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...