Yıldız Teknopark’ta 2009’dan bu yana 180 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi

Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner Anadolu Ajansına verdiği röportajda Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesindeki Yıldız Teknopark’ın faaliyete başladığı 2009 yılından bu yana yaklaşık 180 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini söyledi.

2009’da Y.T.Ü Davutpaşa kampüsünde başlatılan Yıldız Teknopark, 2014 sonunda İkitelli yerleşkesinin de hizmete girmesiyle toplam 148 bin metrekarelik alanda 12 binayla hizmet veriyor.


Teknopark bünyesinde yer alan Yıldız Kuluçka’da girişimcilere kuluçka dönemlerinin yanı sıra şirketleşme öncesi ve sonrasında hukuki, mali destek de sağlanıyor. Ayrıca patent konusunda da danışmanlık hizmeti sunuluyor.

Güner, teknoparkın faaliyetlerini şöyle özetledi:

“Teknoparkımızın 2009 yılından bu yana gerçekleştirdiği ihracat tutarı yaklaşık 180 milyon dolar seviyesinde. Bugün 280’i Ar-Ge, 102’si kuluçka olmak üzere toplam 382 firmanın faaliyet gösterdiği teknoparkımızda kabul edilen proje sayısı 3 bine yaklaştı. Bu projelerden elde edilen gelir ise 2,6 milyar TL civarında. Katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesine katkı sağlamak ve ülkemize döviz kazandırıcı faaliyetleri yürütmek öncelikli hedeflerimiz arasında bulunuyor.”

Daha önce yazılarımızda yer verdiğimiz ve ürün incelemesi de yaptığımız Miops firması da Yıldız Teknopark bünyesinde gelişen bir girişim. Güner, savunma, güvenlik ve medya sektörlerinde başarılı bir çözüm sunan bu firmanın çalışmalarından da röportajda bahsetti:

“Bu cihaz sayesinde savunma, güvenlik ve medya sektörlerinde çalışan profesyoneller başta olmak üzere pek çok sektöre çözüm sağlanıyor. NASA roket kalkışını, ABD ordusu bomba infilak anını Türkiye’de geliştirilen Miops Smart ile fotoğraflıyor.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...