Yerli elektrikli traktörü kim geliştiriyor?

26 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir törende tanıtımı yapılan yerli elektrikli traktör bir anda ülke gündemine otursa da, traktörü kimin geliştirdiği, ne zaman piyasada olacağı gibi sorular yanıtsız kaldı. Bu konuda Çiftçi Tv YouTube kanalının proje ortaklarından Önder Yol ile yaptıkları röportajda oldukça geniş bilgiler sunuluyor.

Röportajda öncelikle yerli elektrikli traktör projesinin fikri babasının Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli olduğunu öğreniyoruz. 2018 Kasım ayında Tarım Bakanlığı ile başlatılan proje daha sonra TAGEM (Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü) ve İstanbul Teknik Üniversitesi ile devam etmiş ve 2019 Mart ayında prototip traktör tamamlanmış. Halen geliştirmeleri devam eden yerli elektrikli traktör 3 değişik modelde üretilecek. 65, 105 ve 250 beygirlik güçlere sahip olacak elektrikli traktörler içten yanmalı traktörlere göre çok daha güçlü ve randımanlı çalışabildiği ifade ediliyor.


Sıradan traktörlere göre 1/20 ile 1/50 arasında yakıt tasarrufu sunabilen yerli elektrikli traktör projesinde tek amaç bu değil.

“Amacımız yakıt masrafını azaltmak değil, sıfırlamak!”

Önder Yol, traktörün ilerlemesi dışındaki bütün mekanik hareketlerin hidrolik sistemlerle sağlandığını ve bu hidroliklerin gücü motordan aldığını belirterek, projenin ilerleyen safhalarında hidrolik sistemler yerine doğrudan bataryadan beslenebilecek elektrik motorlarıyla bu işlemleri daha verimli bir şekilde yapılabileceğini belirtiyor.

Elektrikli bütün araçların henüz emekleme safhasında olduğuna değinen Yol, röportajda ne zaman seri üretime geçilebileceği ve kim tarafından üretileceği konusunda bir bilgi sunmadı maalesef.

Önder Yol‘un, Derindere Motorlu Araçlar (DMA) firmasının kurucu ortaklarından olduğunu göz önüne alırsak, projenin emin ellerde olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...