DMA Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol’dan elektrikli araçlar hakkında doyurucu bilgiler

DMA (Derindere Motorlu Araçlar) ve OveO Enerji Depolama Sistemleri şirketlerinin yönetim kurulu başkanı Önder Yol’un Mayıs 2016’da katıldığı Araç Şarj Modelleri ve Batarya Teknolojileri Paneli’nda yaptığı konuşmada elektrikli araçlarla ilgili gelinen noktayı anlatıyor.

Dünyanın en büyük batarya üreticilerinden biri olan Çin devlet şirketi AVIC’in alt kuruluşu China Aviation Lithium Battery (CALB) ile 2 yılı aşkın görüşmeler sonucunda ortaklık yapan firma Türkiye’de yatırım yapmaya devam edecek.


“Elektrikli araçlarda devlet teşviği tüketiciye yapılmalı”

Elektrikli araç üretiminin oldukça pahalı olduğunu, zaman içerisinde üretim sayısı arttıkça maliyetlerin düşebileceğini vurgulayan Yol, elektrikli araçlar konusunda devlet teşviğinin üreticilerin yanısıra tüketiciye de yapılması gerektiğini ifade etti.

Hızlı şarjın püf noktası DC-DC güç aktarımı

Elektrikli araçlarda şarj ve menzil olarak iki ana problem olduğuna değinen Yol, hiç bir ülkenin altyapısının kısa sürelerde güç aktarımı için yeterli seviyede gelişmiş olmadığını, bu nedenle yaygın olarak elektrikli araçlara yönelik enerji depolama birimleri kurulması gerektiğini ifade etti. Böylece elektrikli araçlar evlerimizde kullandığımız alternatif akımdan değil, depolanmış olarak doğru akımdan DC-DC olarak çok hızlı bir şekilde şarj edilebilecek. Videonun çekildiği tarihlerde prototip olarak 6 dk gibi çok kısa bir sürede şarj imkanı sunan bir teknolojiye sahip oldukları ifade ediliyor.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...