WWDC 2016: Siri, iOS 10, Apple Music ve beklediğiniz başka ne varsa

Apple WWDC 16 etkinliği

Apple’ın her yıl Kaliforniya’da düzenlediği WWDC (Worldwide Developers Conference / Dünya Geliştiriciler Konferansı) etkinliği yaklaştı. Bu etkinliğin Apple’ın yazılım şovuna dönüşeceği tahmin ediliyor. Malum, Apple artık dört farklı platform için işletim sistemine sahip: iOS, OS X, WatchOS ve tvOS.

Her zaman olduğu gibi Apple’ın bazı planları son bir kaç aydır sızmış durumda. Bu nedenle etkinliğe dair bazı fikirler oluşuyor. Bunların çoğu da Siri hakkında. Son zamanlarda bütün büyük teknoloji firmaları yapay zeka botları üzerine eğildiği için Siri ile ilgili beklentiler yüksek.


Ana etkinlik 13 Haziran Pazartesi günü Türkiye saatiyle 20.00’da başlayacak ve canlı yayınlanacak.

siri_stock_warmer.0

Siri: WWDC’de bu yılın yıldızı Siri olacak gibi görünüyor. Bunun iki nedeni var. Birincisi: Mac’de artık Siri’yi görebileceğiz. İkincisi: Siri’nin eskisinden çok daha güçlü bir şekilde karşımıza çıkacak.İkincisinden başlayalım. Geçen ay The Information‘da yayınlanan yazıya göre Apple Siri’yi üçüncü parti yazılımlara açmaya başlayacak. Yani herhangi bir geliştirici kendi uygulamasını Siri ile entegre edebilecek. Bu yakın zamanda insanların ses komutlarıyla daha çok uygulamayı çalıştırabilecek anlamına geliyor.Bu uzun zamandır bekleniyordu. Bunun ne kadar büyük bir olay olduğuna dair fikir edinmek için son Temmuz ayından bu yana üçüncü parti entegrasyonlara izin veren Amazon’un Alexa’sına bakalım. Alexa şuan 1000’den fazla yazılımla entegre olmuş durumda ve görünüşe bakılırsa insanlar bunu çok seviyor. Bir Uber çağırmak için Alexa’yla konuşabilirsiniz. Bir pizza şiparişi verebilir, oyun oynayabilirsiniz. Siri’nin de bu yolda ilerlemesi mümkün.

sirimacosrumor.0

Diğer büyük Siri beklentisine dönelim. 9to5Mac‘in haberine göre Siri bir sonraki OS X sürümünün bir parçası olarak gelecek. iPhone ve iPad’de neler yapabiliyorsa Mac’de de bunları gerçekleştirebilecek. Uygulamaları açabilecek, sorularınıza yanıt verebilecek ve hatırlatma oluşturma, mesaj gönderme gibi basit görevleri yerine getirebilecek. Siri etkinleştirmek için herhangi bir yere tıklamaya gerek kalmayacak, “Hey Siri!” komutuna her zaman hazır olacak.

Apple Müzik: Bloomberg ve 9to5Mac haberlerine göre Apple Müzik arabirimi daha sade bir hale gelecek. Tasarımın albüm kapağına vurgu yapılan siyah-beyaz bir arayüze doğru kayması düşünülüyor. Ayrıca insanların yeni müzikleri bulmalarına yardımcı olacak kişiselleştirilmiş “Sizin için” bölümü yer alması planlanıyor.

Apple Pay: Bir sonraki iOS versiyonunda ödeme için fazladan ödeme yolları bulabiliriz. Mart ayında Recode‘de yayınlanan habere göre Apple Pay’in bütün webde aktif hale getirilmesine çalışılıyor. Normalde yıl sonunda duyurulması bekleniyordu ama WWDC nedeniyle planlar değişti.

Apple Pay hakkındaki diğer büyük beklenti ise iMessage üzerinden geliyor. Söylentilere göre iMessage üzerinden kişiler birbirlerine para gönderebilecekler.

iOS: Öyle görünüyor ki iOS’un büyük yeniliklerini yukarıda Siri ve Apple Müzik başlıkları olarak açıkladık. Fakat başka küçük söylentiler de mevcut. İşletim sistemine tasarım hususunda müdahale etmeye izin veren küçük değişiklikler yapılabilecek. Daha renkli ekranlar, kenarları yumuşatılmış alanlar ve farklı ikonlar söz konusu olabilir.

Ayrıca iOS’daki Fotoğraflar uygulaması daha fazla düzenleme seçeneği ile gelebilir. Piyasadaki rakip uygulamaların benzeri olarak fotoğraflara çeşitli oklar, şekiller ve yazılar ekleme imkanı bu seçenekler arasında olabilir. Bu özellikler sadece Fotoğraflar uygulamasına mahsus olabileceği gibi işletim sisteminin bir parçası olarak diğer uygulamalarda da kullanılabilecek şekilde karşımıza çıkabilir.

OS X: Siri bu sene ki en büyük güncelleme olacaktır. Fakat OS X’de bir büyük değişiklik daha söz konusu. O da ismi. OS X’in yeni adı MacOS olabilir. Apple bünyesindeki diğer işletim sistemlerinin -iOS, tvOS, watchOS- ismine uyumlu olması bakımından bu da ihtimaller arasında..

Aslında bu OS X’in ikinci isim değişikliği olacak. Eskiden Mac OS X şeklinde adlandırılıyordu. 2012’de Apple “Mac” ibaresini kaldırdı ve sadece “OS X” olarak adlandırmaya başladı. 4 yıl sonra Apple’ın pazarlama bölümü bu kez X’i kaldırıp Mac’i geri getirebilir.

Apple_Watch_10.0

tvOS ve watchOS: Biz aslında daha çok tvOS ve watchOS hakkındaki güncellemeleri duymak için etkinliğe gidiyoruz. Apple bu iki proje hakkındaki bilgileri sır gibi saklamayı başardı ve dışarıya fazla bir şey sızmadı malesef. Bu nedenle bu iki proje için duyacaklarımız tamamen sürpriz olacak.

Donanım: Cinema Display hayranları için üzgünüz. Apple bu sene yeni bir donanım planlamıyor malesef. Bu eğlencenin havasını biraz söndürecek gibi olsa da WWDC’nin aslında bir geliştirici konferansı olduğunu unutmayalım. Apple WWDC’nin bir yazılım şovu olmasını planlıyor. Donanım duyurularını sonbahara saklıyor. Dolayısı ile yeni iPhone’lar, iPad’ler ve MacBook’lar görmek istiyorsanız biraz daha sıkı durmanız gerekiyor.

Apple Car: Yapmayın! Apple’a bunun için bir kaç sene daha vermemiz gerek 🙂

Kaynak: Verge

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...