Türkiye’nin ilk yazılım lisesi öğrencilerinin kurduğu Caracal Robotics desteğinizi bekliyor

Türkiye’nin ilk yazılım lisesi olan Sarıyer Mehmet Rıfat Evyap Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi / Yazılım Lisesi öğrencilerinin kurduğu Caracal Robotics robotların kapıştığı FIRST Robotic Competition 2024: Crescendo sezonunda Rookie olarak yarışacak.

İsimlerini Türkiye’nin vahşi kedisi olarak da bilinen Karakulak / Caracal’dan alan grup öğrenmek, eğlenmek, değişmek, dönüşmek ve STEM kültürünü (Science, Technology, Engineering, Mathematics) yaymak için bir araya geldi.


Ağırlıklı olarak özel eğitim sınıfı, hazırlık sınıfı, 9. ve 10. sınıf öğencilerinden oluşan Caracal Robotics takımında toplam 34 öğrenci, 8 öğretmen mentör, 3 profesyonel mentör ve 3 üniversite öğrencisi mentör yer almaktadır.

Caracal Robotics Üyeleri

Grup yarışma kayıt ücreti, robot ek malzemeleri, takım kıyafetleri, tanıtım ürünleri, yurt dışı konaklama, yeme-içme ve lojistik konularında giderler için kendilerine destek olacak sponsorlar aramaktadır.

FIRST Nedir?

First, 1989’da gençlerin bilime ve teknolojiye yönelik ilgisini canlandırmak için kurulan bir vakıftır. First, gençlere STEM eğitimini aşılayan, bu alanda bir kariyer hedeflemeye motive eden ve aynı zamanda hayat becerilerini geliştiren inovatif progragramlar tasarlar. First’ün misyonu gençleri heyecanlı, mentor tabanlı, bilim ve teknoloji alanlarında yeteneklerini geliştirmelerini sağlayan, inovatif olmaya yönlendiren ve liderlik, iletişim gibi becerilerini geliştirmelerini sağlayan programların bir parçası yaparak onlara ilham vermektir.

FRC (First Robotics Competition) Nedir?

FRC, First Vakfının her yıl düzenlediği 4 ana yarışmadan biridir. Lise öğrencilerine hitap eden bir yarışmadır. Her sene ayrı bir tema belirlenir ve bir çok ülkede bölgesel yarışmalar düzenlenir. Bu yarışmada öğrenciler mühendislikle tanışır ve görev dağılımı yaparak birbirlerinin açıklarını kapatan bir takım halinde çalışmayı öğrenirler. Bunun yanında sosyal ve mali açıdan da takımı yönetmek gerektiğinden gerçek hayat problemlerini çözebilmeyi öğrenirler.

FRC Türkiye Web sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...