Tesla şarj istasyonlarını gereksiz işgal edenlerle uğraşacak

Elektrikli otomobil üreticilerinin lideri Tesla, araçlarının ülkenin heryerinde rahatça kullanılabilmesi için Supercharger adını verdiği özel istasyonlar kuruyor. Bu yıl sonuna kadar ücretsiz kullanılabilen istasyonların bir sorunu var.

Elektrikli araçlar malum geleneksel yakıtlı otomobillere nazaran çok uzun sürede sarj oluyor. Bu nedenle bir Tesla sahibi Supercharger istasyonuna geldiğinde her terminalin tamamen şarj olmuş araçlarla dolu olduğu görünce çileden çıkabiliyor. Autoblog dergisine göre şirketin CEO’su Elon Musk bu sorunu çözmek için kolları sıvayıp “harekete geçeceğini” belirtmiş.


Tesla, 1 Ocak’tan itibaren artık yeni bir araç satın alan müşterilerinin sınırsız Supercharger kullanımından yararlanamayacağını bildirmişti. Bu karar gelecek Model 3 otomobilin daha düşük bir fiyata satılabilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca sarj istasyonlarının kalabalıklaşmasını da engelleyebilir.

Musk ateşe dayanıklı roketleri Mars’a ulaştırmanın bir yolunu bulabiliyorsa şarj istasyonunu gereksiz işgal edenlerden kurtulmanın bir yolunu bulacaktır.

Kaynak: Engadget

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...