Soli ile elinizi arayüz olarak kullanın – video

Google’ın ATAP (İleri Teknoloji ve Projeler) birimi tarafından oluşturulan Soli isimli sensör, sahip olduğu radar teknolojisi ile milimetrenin altında bir hassasiyetle ve yüksek hızda insan elinin hareketlerini algılayıp kullanabiliyor.

Bu sensör sayesinde günlük hayatta fiziksel nesneleri kullanırken ortaya koyduğumuz karakteristik el hareketlerini algılayıp onlar yokken de bu işleri yaptırmak mümkün oluyor.


Mesela saat ayarı yapmak için pimi tutup çevirmenize gerek yok. Pimi çeviriyormuş gibi yapmak yeterli. Sesi açmak için başparmağınızı işaret parmağınız üzerindeki hayali bir kaydıraç gibi kullanabilirsiniz ya da araç başındayken baş ve serçe parmaklarınızı telefon ahizesi gibi yaparak kulağınıza getirdiğinizde gelen çağrıyı cevaplayabilirsiniz.

Saniyede 100 ile 10.000 arası çıktı gönderebilen sensör üzerinden Soli geliştirme kütüphanesi ile gerçek zamanlı olarak radardan gelen bilgiler alınabilmektedir.

Prototip versiyonu çeşitli fanlarla kaplı, birbirinden ayrı devrelerden oluşan sensörün nihayi versiyonu 10 aylık bir süre sonrasında 60 GHz ISM bandında düşük güç tüketimi ile çalışan entegre tek bir sensör şeklindedir. Böylece mobil teknolojilerde de rahatlıkla kullanabilecek bir fiziksel boyuta sahiptir.

Soli neredelerde kullanılabilir?

Telefonlarda, arabalarda, kıyafetlerde ve genel olarak internete bağlanabilen cihazlarda (iOT) kullanılabilir. Çipin herhangi bir hareket eden parçası bulunmadığı gibi çalışması için ışıklı bir alan da gerekmiyor. Dolayısıyla pek çok yüzeyde rahatlıkla kullanılabilecek bir sensör konumundadır.

developers-soli-dev-kit

Google, Soli ile ilgilenecek geliştiriciler arıyor ve 2016 sonbaharında dağıtıma başlanacak bir geliştirme kiti hazırlıyor. Soli web sayfasındaki form doldurularak gelişmeleri yakından takip etmek mümkün.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...