3Doodler’ın yeni kalemi PRO ile ağaç veya metal karışımlı plastik basılabiliyor – video

3D Yazıcıların üretim mantığına benzer şekilde çalışan ve elle üç boyutlu cisimler üretmeyi sağlayan 3Doodler Pro isimli yeni kalemle gerçek ağaç, bakır ve bronz içeren çizimler yapılabiliyor.

Plastik bir anamadde içerisine karışım olarak bulunan bu malzemeler nihayetinde tamamen bu maddelerden ibaretmiş gibi duruyor. Örneğin ağaç malzemesi ile yapılan çizimler gerçek ağaç gibi kokuyor, bakır veya bronz çizimler gerçeği gibi parıldıyor.


3Doodler Pro’nun kullanabildiği diğer maddelerden polikarbonat yüksek bir erime noktasına sahip ve çok hızlı bir şekilde soğuyor. Firmanın yetkilileri bu malzemenin 3D çıktı üretmek için ideal bir karaktere sahip olduğunu belirtiyor.

Ayrıca naylon içeren yarı esnek bir malzeme olan “Flexy” isimli malzemeyle de eğilip bükülebilen cisimler üretilebiliyor.

Bir önceki modeline göre yeni kalem daha fazla kontrole izin veriyor. Üzerindeki LCD ekran sayesinde kullanılacak sıcaklık Celcius veya Fahrenheit cinsinden 250 santigrat (veya 485 F) dereceye kadar seçilebiliyor. Kalemin yan tarafındaki anahtarla üzerindeki fan kontrol edilebiliyor. Ayrıca 3D basma hızı da ayarlanabiliyor.

3Doodler Pro 249 dolara satılıyor. Pahalı gibi görünse de sıradan 3D yazıcılara nazaran oldukça uygun bir fiyatı olduğu söylenebilir. Daha çok sanatçı ve tasarımcıların hedeflendiği bu ürün şimdilik sadece MoMa (Modern Sanatlar Müzesi) mağazalarında yer alıyor. Yakında Amazon ve diğer popüler mağazalarda da satışa sunulacak.

Kaynak: Engadget

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...