Şeffaf güneş panelleri pencerelerden enerji üretecek

Şimdilerde güneş enerjisine evde ulaşmak demek çatılarda güneş panellerinin kurulu olması anlamına geliyor. Veya ülkemizde bulunmasa da Elon Musk’ın ürettiği özel kiremitler düşünülebilir. Fakat Michigan Eyalet Üniversitesi’nin (MSU) başka fikirleri var. Evlerin çok fazla güneş enerjisi üretmesini istiyor üstelik çatı modifikasyonu olmadan.

Peki binada görüntü kirliliği oluşturmadan güneş enerjisi üretimi nasıl sağlanacak? Evet, evlerdeki pencerelerin üzerine yerleştirilmiş şeffaf güneş panelleri bu işi yapabilecek.


Johansen Crosby MSU Kimya Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Profesörü Richard Lunt şöyle diyor: “Çatıdaki güneş enerjisinin yerini sadece görünmez ışığı toplayan cihazlar alabilir. Tıpkı çatıdaki güneş enerjisi gibi benzer elektrik üretim potansiyeli sağlayabilen; binaların, otomobillerin ve mobil elektronik cihazların verimliliğini arttırmak için de ek işlevsellik sunan bu cihazın faydaları oldukça fazladır.”

Elon Musk’un kiremit görünümlü güneş paneli.

Varolan bir pencerenin üzerine şeffaf bir panel eklemek, bir çatıya bir çerçeve ve ağır paneller yerleştirmekten daha kolaydır. Üstelik daha iyi görünür çünkü neredeyse görünmez bir sistem. Ayrıca eğer bir panelde bir şeyler ters giderse, o zaman değiştirme veya tamir işlemi için apartman yönetiminden, ev sahibinden yardım almaya gerek kalmayacaktır.

Her bir panel, MSU’daki ekip tarafından geliştirilen organik molekülleri içeren plastik benzeri bir malzemeden yapılmış saydam bir lüminesan güneş yoğunlaştırıcıdan oluşuyor. Panelin kenarındaki çok ince fotovoltaik şeritlerden geçen görünmeyen dalga boyundaki güneş ışığı emilir ve enerji üretilir.

MSU’nun saydam panelleri yüzde beşin üzerinde bir verimlilik elde ediyor. Her cama; örneğin bir gökdeleni düşünün, her ev veya araba penceresini hayal edin. Böylece görünmez enerji üretimi potansiyelini görebilirsiniz.

MSU ayrıca kullandığımız herhangi bir ekranın, hepimizin taşıdığı akıllı telefonlar da dahil olmak üzere bu güneş teknolojisini de kullanabileceğine dikkat çekiyor.

Kaynak: Faithidea

Bunlar da hoşunuza gidebilir...