Samsung IBM’in beyin taklidi TrueNorth çipini gelişmiş bir sensöre yerleştirdi

IBM’in insan beynini andıran 4096 çekirdekli ‘bilinçli’ çipi TrueNorth yaklaşık 1 milyon dijital nöron oluşturup bu hücreler arasında 256 milyon bağlantı sağlayabiliyor. Samsung sıradan işlemcilere nazaran çok hızlı işlem yapıp çok daha az enerji tüketen bu çipi “çok yüksek hızda” görüntü işlemek için Dynamic Vision sensörüne (DVS) yerleştirdi.

Sıradan dijital kameralar maksimum 120 fps hızına çıkabiliyorlar. Fakat DVS çipli kameralar 2000 fps‘ye kadar görüntü yakalayabiliyorlar.


CNET’in edindiği bilgiye göre geleneksel sensörlerden farklı olarak Samsung’un bu sensöründeki her piksel sadece gördüğü değer değişiyorsa haber veriyor (diğer sensörler sürekli durumlarını bildiriyor). Bu sayede hem hız hem de enerji verimliliği ortaya çıkıyor.

FPS Nedir?

“Frame per second” yani saniyedeki fotoğraf karesi demektir. Ne kadar yüksek olursa görüntünün akıcılığı, gerçekçiliği o kadar iyi olur.

Yüksek hızlı görüntü yakalama 3D harita oluşturmakda ve hareket kontrollerinde kullanışlı olmaktadır. Samsung’un Perşembe günü San Jose’de basına yaptığı demoda üç metre mesafeden parmak hareketlerinin algılanarak TV kontrolü yapılabildiği gösterildi.

DVS tıpkı üzerindeki TrueNorth çipi kadar verimli ve sadece 300 miliwatt güç tüketiyor. Bu neredeyse bir dizüstü bilgisayar işlemcisinin yüzde 1’i kadar ve bir telefon işlemcisinin 10’da biri kadar enerji çekmesi demek. Fakat yine de insan beyninin ihtiyacı kadar az enerjiyle çalışabilecek bir cihaz yapmak için daha çok yol gitmek gerekiyor.

Kaynak: Endgadget

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...