Panic’den yeni bir oyun konsolu: Playdate

Coda, Transmit gibi Mac ve iOS uygulamalarıyla tanıdığımız Panic’in kulvarın dışına çıkıp geliştirdikleri ödüllü oyun Firewatch’a sayfalarımızda daha önce yer vermiştik. Untidled Goose Game adıyla bir başka oyun daha geliştiren Panic artık fiziksel dünyaya da adım atıp farklı bir oyun konsolu olan Playdate‘i piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor.

20 yılı aşkın bir süredir güzel tasarlanmış yazılımlara imza atan Panic, hazır oyun dünyasına girmişken çıtayı biraz daha yükseltip elde taşınabilen, bir cebe sığabilen, capcanlı sarı rengiyle çok farklı olduğunu adeta bağıran bir oyun sistemini duyurdu. Unutmadan; siyah beyaz ekrana sahip olan bu konsolun bir de çevirme kolu var.


Playdate’in ekranı siyah beyaz ve çevirme kolu var.

İlk başta çevirme kolunun pille alakalı olduğunu düşünenlerdenseniz yalnız değilsiniz ancak o kolun pille bir alakası yok. Çevirme kolu, bu konsola özel tasarlanmış oyunlarda kullanılıyor. Hatta bazı oyunlar sırf bu analog kolla oynanılmak üzere tasarlanmış. Ancak her oyunda çevirme kolu zorunlu değil.

Playdate’da bazı oyunlar çevirme koluyla oynanabiliyor.

Retro bir oyun konsolu izlenimi sunan Playmate’in 2.7 inç siyah beyaz ekranının çözünürlüğü 400×240. Kindle gibi e-kitap okuyucularında kullanılan e-ink mürekkepli bu ekranın arkadan aydınlatması bulunmuyor ve haliyle çok az enerji tüketiyor. Konsol üzerinde minik ama kuvvetli bir hoparlör de mevcut.

Her Pazartesi yeni bir oyun

Panic ekibinin Playmate’i daha cazip hale getirebilmek için Keita Takahashi, Zach Gage, Bennett Foddy ve Shaun Inman gibi bazı oyun tasarımcılarını bu platform için oyun yazmaya ikna etmeleri sonucunda 12 ayrı oyun hazırlanmış. Her Pazartesi bir tane olmak üzere konsol sahiplerine Wi-Fi üzerinden ulaştırılacak olan bu oyunlar sürprizi kaçmasın diye gizli tutuluyor ancak bazısı kısa, bazısı uzun, bazısı deneysel, bazısı geleneksel olmakla beraber hepsi eğlenceli olacak deniliyor.

2020’nin başlarında piyasada olması planlanan konsolun fiyatı 149 dolar olacak.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...