Panic’ten ödüllü bir oyun: Firewatch

Bilgisayar oyunlarıyla aramızın çok iyi olmadığını en başta söyleyelim. O nedenle büyük bir inceleme yazısı beklemeyin. Prehistorik, Age Of Empire, Tomb Raider ve Need For Speed’ten başka uzun soluklu oyun oynadım diyemem. Bu yazıda bahsedeceğimiz Firewatch ise daha çok yapımcısı nedeniyle ilgilendiğimiz bir oyun.

En başta hemen belirtelim ki oyunu tüm hissiyatıyla oynayabilmek için biraz İngilizce bilmek gerekiyor. Maalesef Türkçe desteği yok. Oyun geçmişte başlayarak sadece sorularla sizi bir kadınla tanıştırıyor. İlişkiniz ilerliyor, hatta ona bir köpek alıyorsunuz. Sonra problemler ortaya çıkıyor. Sizin vereceğiniz cevaplarla hikayenin arka planı oluşuyor. Bu sorular devam ederken bir yandan da aralara serpiştirilmiş küçük sahnelerle oyunun geçtiği mekana doğru ilerliyorsunuz. Siz (Henry) bir iki günlüğüne kafa dinlemek için denemek istediğiniz bir orman koruyucusunuz.


Two Forks ormanında bir orman gözetleme kulesine gidiyorsunuz. Tek muhatabınız, patronunuz. Yani kendisiyle sadece telsizle iletişim kurabildiğiniz Delilah. Onun verdiği direktiflerle ormandaki gizemli dumanı araştırıyor, taşkınlık yapan gençleri kovalıyorsunuz.

 

Oyunun haritası harika işlenmiş ve oldukça geniş tutulmuş. Two Forks ormanı içerisinde dolaşırken fotoğraf çekmek isteyeceğiniz manzaralarla karşılaşıyorsunuz. Oyunda ilerledikçe Delilah ile olan telsiz dostluğunuz da gelişiyor. Oyun boyunca yürüyor, engellerden atlıyor, mağaralarda ilerliyorsunuz.

Firewatch çok basit bir şekilde oynanabiliyor. oyunun büyük bir kısmını merak ve tahminle geçiriyorsunuz. Korkutan, güldüren, sevindiren bir oyun. Mac, Windows, Linux, XBox ve PS4’de oynanabiliyor. (Steam fiyatı 31 TL)

Pek çok ödül sahibi olan Firewatch’ı oynamanızı tavsiye ederiz. 4-5 saat sürecek bu oyunla güzel vakit geçireceğinizi umuyoruz.

Gelelim yapımcısına. Bu oyun Panic ve Campo Santo tarafından hazırlanmış. Panic, yıllardır geliştirdiği Mac uygulamaları ile yakından takip ettiğimiz bir firma. Yazılım geliştirme editörü Coda, dosya transfer uygulaması Transmit ve iOS cihazlar için SSH istemcisi olarak geliştirdikleri Prompt oldukça başarılı uygulamalar. Güncel blogları ile kullanıcıları arasında samimi bir çizgiye sahip, başarılı bir firma olan Panic, Firewatch duyurduklarında kendilerinden rica ettik ve bize oyunu ücretsiz olarak gönderdiler. Aradan bir kaç ay geçmesine rağmen ancak fırsat bulup bu yazıyı kaleme alabildik.

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...