Kişisel bilgilerinizi tehlikeye atan GetContact uygulaması AppStore ve GooglePlay’den kaldırıldı

Akıllı telefonlardaki bazı uygulamalar kullanıcıdan talep ettiği izinler doğrultusunda kişisel bilgileri tehlikeye atabiliyor. Son zamanlarda gündemde olan ve kullanıcıların diğer kullanıcılar tarafından rehbere nasıl kayıt edildiğini görmek için faydalandığı GetContact uygulaması telefon rehberine erişim izni vermenin dışında çağrı yönlendirme, sizin adınıza arama, rehberi güncelleme gibi pek çok izin talep ediyordu.

GetContact üzerinden elde edilen kişisel bilgilerin satıldığı iddiası sosyal medyada gündeme oturunca Apple ve Google bu uygulamayı kendi uygulama mağazalarından kaldırdı. Bir Türk girişimci olan Burak Sağlık‘ın kurduğu Teknasyon firması tarafından geliştirilen uygulama hakkındaki iddiaları reddetmek için şirketin web sitesinde bir basın bülteni yayınlandı. Bültende kişisel bilgilerin başkalarına satılmadığı belirtiliyor.


Medya Takip Merkezi’nin sosyal medya ölçümleme servisi DigiLUP’ın son bir haftada sosyal medyada yaptığı incelemeye göre uygulama ile ilgili yaklaşık 30 bin 131 ileti paylaşıldı. Çok kısa sürede popüler olan uygulamanın oluşturduğu güvenlik sorunu üzerine Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK), içlerinde Getcontact’ın da bulunduğu 25 uygulama için inceleme başlattı.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...