Dünya yedekleme günü geliyor. Yedeklerinizi aldınız mı?

31 Mart Dünya Yedekleme Günü olarak geçiyor. Dünya genelinde kullanıcıların %30’unun hiç yedekleme yapmadığı, her dakikada 113 akıllı telefonun kaybolduğu veya çalındığı, veri kayıplarının %29’unun kazara gerçekleştiği, her ay 10 bilgisayardan birinin virüsler tarafından zarar gördüğü göz önüne alınırsa yedek alma aslında oldukça önemli bir husus olarak ortaya çıkıyor.

Bütün gün ve gece elden düşürülmeyen akıllı cep telefonu, tablet veya bilgisayarlardaki hayati önem taşıyan projeler, telefon rehberi, dosyalar, fotoğraflar, videoların yukarıda sayılan aksiliklerden birine maruz kalabileceğini akıldan çıkarmamak gerekiyor. WorldBackupDay platformu bu konuda bir farkındalık oluşturmak için kullanıcılardan söz vermelerini ve 31 Mart günü mutlaka yedek almalarını öneriyor.


Buluta yedeklemek güvenli mi?

iOS ve Android mobil işletim sistemlerinde bulut (iCloud, GoogleDrive) ortamında yedek alan mekanizmalar mevcut. Ancak bu hizmetler doğal olarak ücret karşılığında sağlanıyor. Ücretsiz olarak sunulan disk alanları günümüz kullanıcıları için yeterli olmuyor. Dolayısıyla bulut ortamında yedek almak yılda 35 dolar civarında bir maliyet doğuruyor.

Ayrıca bulut üzerinde yedekleme bütün kullanıcılar için cazip olmayabiliyor. Fotoğraf ve video gibi kişisel verilerin başkalarının yönetiminde olan bir disk alanında tutulması, bu alana erişmek için gerekli olan giriş bilgilerinin ele geçirilmesi durumunda kolaylıkla zarar görebilmesi veya kötü niyetli kişilerin eline geçmesi ihtimali bulunuyor. Fiziksel olarak bir hard diske alınan yedekler ise ele geçirilmesi için kötü niyetli kişilerin bizzat ulaşması gerektiğinden bu anlamda daha güvenli görünüyor. Hard diskin bozulma ihtimali elbette mevcut ama sonuçta bulutta da olsa bir fiziksel ortamda saklanması gerekiyor. Hiç bir yedekleme ortamı %100 güvence vermiyor.

Bilhassa iPhone, iPad gibi iOS işletim sistemi kullanan mobil cihazlarınızı fiziksel disklere yedeklemek Apple’ın karmaşık iTunes uygulamasıyla boğuşmak manasına geliyor. iTunes’daki senkronize mantığı her mobil cihazın sadece bir bilgisayarla eşleşmesi gerektiğini savunduğu için bilgisayarı bulunmayan bir iPhone / iPad kullanıcısının başkasının bilgisayarına mahkum olması gibi bir durum ortaya çıkıyor.

iTunes’un can sıkıcı mahkumiyetinden kurtulmak için çeşitli masaüstü uygulamaları mevcut. Bunlardan biri olan iMazing oldukça yetenekli bir alternatif. iMazing uygulaması üzerinden Dosyalar, Kamera, Fotoğraflar, Müzik, Videolar, iBooks, Telefon, Telefon Rehberi, Notlar, Ses Kayıtları, Uygulamalar ve File System başlıkları altında cihazınıza erişebiliyor ve kolaylıkla yedekleyebiliyorsunuz.

iMazing 2 sürümü yayınlanan bu uygulamanın yedekleme konusundaki özellikleri şu şekilde:

  • Kullanımı ve yapılandırması kolay
  • Zaman makinesi stilinde yedekleme geçmişi sunuyor
  • Yedeklemeler yerel Wi-Fi ağı üzerinden şifrelenebiliyor
  • Hızlı geri yükleme
  • Veri şeffaflığı: Jailbreaking olmadan iOS dosya sisteminde dolaşıyormuş gibi yedekleme dosyaları görüntülenebiliyor

iMazing uygulaması için Dünya Yedekleme Günü dolayısıyla 29 Mart – 1 Nisan arasında %20 indirim sunulmaktadır.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...