Ölümlü Tesla otopilot kazasında DVD oynatıcı faktörü olabilir

Amerika’nın Florida eyaletinde meydana gelen kazada bölünmüş yolda otopilot aktif halde ilerleyen Tesla Model-S ve tali yoldan gelen bir kamyon çarpıştı. Kazada Tesla sürücüsü hayatını kaybetti. İlk ölümlü otopilot kazası olarak kayıtlara geçen bu olay Amerikan Ulusal Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) tarafından soruşturulmaya başlanmıştı.

Otopilot sisteminin kamyonu farkedememesinin sebebi olarak kamyonun beyaz renkli damperinin parlak gökyüzü ile ayırt edilememesi olabileceği iddia ediliyordu.


Kazaya karışan kamyon sürücüsü olay yerinde “Harry Potter” filmine ait sesler duyduğunu belirtmişti. Polisin doğruladığı bilgiye göre kaza enkazında bir DVD oynatıcı bulundu. Fakat oynatıcıda film izlendiğine dair bir emareye rastlanmadı. Aracın kara kutu kayıtları incelenmesi tamamlandığında bu durumun netleşeceği belirtildi.

Tesla otopilot sistemi devrede olduğunda sürücüye ellerini direksiyon üzerinde tutması hatırlatılır fakat pek çok yayınlanmış videoda görüldüğü üzere genelde sürücüler bunu uygulamaz. İlginç bir detay olarak; kazanın meydana geldiği Florida’da araç seyir halindeyken video/tv izlemek yasak olmasına rağmen ölen sürücünün memleketi Ohio eyaletinde böyle bir kanun bulunmuyor.

Tesla otopilot sisteminin arkasındaki Mobileye firması mevcut çarpışmadan kaçınma ve otomatik acil frenleme teknolojilerinin “arkadan çarpma” şeklinde oluşan kazalardan kaçınmak üzere tasarlandığını belirtti. Bu olayda olduğu gibi yandan gelebilecek kazaları önlemek için geliştirilecek sistemlerin 2018’den itibaren planlandığını belirtti.

 

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...