Ok Google! özelliği şimdi Android Auto’da

Apple’ın iPhone kullanıcıları için geliştirdiği CarPlay gibi Android kullanıcıları için geliştirilmiş büyük simgeleri ve siyah arkaplanı ile Android Auto aracınızdan akıllı telefonunuzdaki harita ve müziklere basit ve güvenli bir şekilde ulaşmanızı sağlıyor. Apple’ın yapay zeka asistanı Siri’yi bir butona basmadan çalıştıracak “Hey Siri!” nidasına benzer bir şekilde Google’ın geliştirdiği “Ok Google!” fonksiyonu da artık Android Auto’da yerini aldı.

Kendi küçük olan bu fonksiyon elbette sürücüler için oldukça önem arz ediyor. Google’ın asistanı sayesinde herhangi bir butona basmadan sesli komutlarla hava durumunu öğrenebilir, çalmak istediğiniz dosyaları değiştirebilir veya doğrudan soru sorabilirsiniz. Bunları zaten Ok Google! butonu ile yapabiliyordunuz ancak artık elinizi direksiyondan ayırmanız gerekmiyor.


Bu özellik Mayıs ayında yapılan Google I/O’da tanıtılmıştı ancak herkesin kullanımına sunulmamıştı. Google+’daki bir paylaşım artık aracında Android Auto kurulumuna sahip herkesin bu özellikten yararlanabileceğini söylüyor.

Android Auto’nun CarPlay’den önemli bir farkı bulunuyor. CarPlay’i kullanabilmek için mutlaka aracınızın CarPlay destekli olması gerekiyor. Android Auto’yu ise doğrudan cep telefonunuzdan uygulama olarak çalıştırabiliyorsunuz. Tabi aracın bilgi ekranından kullanmak gibi doğal bir deneyim sunmasa da en azından sürücünün dikkatini dağıtmayacak ve kolay erişilebilecek şekilde ayarlanmış bir ekran üzerinden Android Auto fonksiyonlarını kullanabiliyorsunuz. Bunun için Android 5.0 ve üstü işletim sistemine sahip bir telefonunuz olması yeterli. Fakat maalesef Türkiye Play Store’undan uygulamayı indiremiyorsunuz. Uygulamanın Play Store linki burada.

Türkiye’deki araçlarda maalesef henüz CarPlay yaygın değil. Aracınızın modeli Apple’ın CarPlay desteklenen modeller listesinde yer alsa dahi kullandığınız araçta o özellik olmayabiliyor. Firmalara sorduğunuzda da cevap bulamayabilirsiniz.

Kaynak: Engadget

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...