Nuh Aleyhisselam’ın gemisi 3 boyutlu olarak görüntülendi

Ağrı Doğubeyazıt’ta 60 yıl önce keşfedilen ve Nuh Aleyhisselam’ın gemisi olduğu düşünülen fiziksel yapı 3 boyutlu olarak görüntülendi.

1959 yılında keşfedilen gemi şeklindeki alanın Yeni Zelandalı jeofizikçi John Larsen ile Amerikalı bilgisayar mühendisi ve arkeolog Andrew Jones tarafından ilk kez 3 boyutlu görüntülenmesi dikkatleri yeniden yüz yıllardır merak edilen Nuh Aleyhisselam’ın gemisine çekti.


Gemi ilk kez Harita Yüzbaşı İlhan Durupınar tarafından 11 Eylül 1959 yılında Harita Genel Müdürlüğünde Doğubeyazıt haritası üzerinde çalışırken keşfedildi.

Keşfin yayılmasından sonra dönemin askeri yönetiminden izin alan Amerikalı bilim adamları ve Avrupalı bazı gazeteci ve iş adamlarından oluşan bir heyet alanda incelemeler yaptı. İncelemeler sırasında heyete başkanlık yapan Durupınar 1945’de bir toprak kayması sonucu yapının ortaya çıktığını öğrendi.

Çalışmalarını 8 sayfalık bir rapor olarak tamamlayan heyet Durupınar’ı yarım sayfalık bir raporla geçiştirdiği gibi, gemiden alınan parçaların laboratuvar sonuçları da sır olarak kaldı.

İlk fotoğraf Ara Güler’den

Nuh Aleyhisselam’ın gemisinin fotoğraflarını ilk çeken ve dünya kamuoyuyla paylaşan kişi foto muhabiri Ara Güler oldu.

1955’de ilk Disneyland’ı Kaliforniya’da hayata geçiren Walt Disney de gemiyle yakından ilgilenerek bu bölgede 50 milyon dolarlık yatırım yapmak istediğini belirtmişti. Türkiyenin o dönemde içinde bulunduğu siyasi durum nedeniyle bu yatırım gerçekleşemedi.

Bilim çevresi harekete geçmeli

Gemiyle ilgili ilk belgesel Cem Sertesen tarafından 22 yıllık bir çalışmanın sonucunda çekildi. Sertesen ikinci belgesilene devam ederken kullandığı ve yazının başında bahsedilen 3 boyutlu çalışmanın sonuçlarını Anadolu Ajansı ile yaptığı ropörtajda paylaştı. Sertesen, Amerikalı ve Yeni Zelandalı bilim insanlarının üç yıllık çalışmalarının yapının yer altındaki fotoğrafını ortaya çıkardığını ve bunun bilim çevresini harekete geçirmek için yapıldığını söyledi.

Kaynak: AA

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...