NASA roket testleri için HDR kamera geliştirdi

Statik durumdaki roketlerin arkasında oluşan devasa alevleri görmek bizim hoşumuza gitse de NASA onları eğlence olarak görmüyor. Yeni bir roket fırlatmadan önceki son ve en önemli adım olan bu kısımdan daha iyi veri elde edebilmek için Amerikan uzay ajansı yeni bir HDR kamera geliştirdi.

High Dynamic Range Stereo X (HiDyRS-X) isimli bu kamera Uzaya Fırlatma Sistemi / Space Launch System (SLS) roketleri ateşlendiğinde neler olup bittiğini detaylı bir şekilde kayda alabilecek.


HDR Görüntüleri -genelde aynı anda birden fazla kameranın çektiği- çok sayıda pozlama neticesinin birleşiminden oluşur. NASA’nın “Genç Kariyer Girişimi / Early Career Initiative (ECI)” bünyesinden eleyerek oluşturduğu genç mühendis takımı bu işi üstlendi. Bu ekip farklı pozlamalardan oluşan çok sayıda görüntüyü alevlerin oluşturduğu yüksek ışık ortamına rağmen yakalayabilen, roket fırlatma rampasına yerleştirilebilecek kadar küçük olan bu kamerayı geliştirdi.

Küçük motorlarla yapılan çalışmalardan sonra NASA’nın Utah’daki devasa SLS’inde tam ölçekli bir test gerçekleştirildi. Orbital ATK tarafından geliştirilen dünyanın en güçlü roketi fırlatılmadan önce NASA’nın yeni kamerası kullanıldı. Çekim sırasında bozulan otomatik zamanlayıcıyı devre dışı bırakmak için ekip hızlı bir şekilde müdahale etti.

Kameradan elde edilen sonuçlar yapılan çalışmalara değdiğini kanıtladı. Daha önce bu kadar büyük bir testte elde edilemeyecek kadar detaylı görüntüler elde edildi. NASA HDR kameranın ikinci bir prototipini daha geliştirecek.

Kaynak: Engadget

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...