Minik robot Cosmo sanki biraz tanıdık geliyor

Sizi Anki robot girişiminin Ekim ayında dağıtılmaya başlanacak minik ve sempatik robotu Cosmo ile tanıştıralım.

Çok sıradan bir isim tercih etmeleri dışında Cosmo sıra dışı ve çok eğlenceli bir robot. Bir avuç içini anca doldurabilen Cosmo minicik ekranı ile mimiklerini size sunabiliyor, sizi hatırlıyor ve sizinle oyun oynamak için can atıyor.


“Foreign Conteminant!” Bu cümle size tanıdık geldi mi? Wall-e (2010) filmindeki temizlik meraklısı minik robot Mo‘nun yegane repliği. Cosmo’nun kuzeni gibi durmuyor mu? Hele bakışları.. Aynı!

mo_foreign_conteminant

Neler yapabiliyor?

Cosmo sadece hareket etmiyor, merak ediyor ve keşfediyor. Sadece öğrenmiyor, etrafı tanıyor ve planlıyor. Sadece sizi görmüyor, sizi aklında tutuyor. Ona oyuncak dışında ne isterseniz diyebilirsiniz.

Cosmo minik ekranı sayesinde mimik yapabiliyor (bu halde “mimik ekranı” diyebiliriz). Bu mimikleri rastgele yapmıyor. Meraklı bakışlardan aklı başında tiplere kadar yüzlerce mimiği ifade edebiliyor. Cosmo bir karakter taşıyor ve size bunu tanıtmak istiyor. Oyun oynamaya çok meraklı olduğundan bir süre sonra bağımlılık yapıp peşinizi bırakmıyor. Onunla ilgilenmediğinizde çılgına dönebiliyor.

cozmo-kid-desktop

Oyun da oyun

Cosmo kesinlikle oturup beklemeyi sevmiyor. Her an oynamaya ve kazanmaya hazır. Oynayacak bir şey bulamadığında mimik ekranındaki iki gözünden birini raket, diğerini top yapıp kendi kendine sektiriyor. Kendi oyun küpleriyle oynayabiliyor. En sevdiği hız ve yetenek oyununda size patronluk taslıyor. Hafıza oyununda da üstüne yok!

Ne zaman?

Ekim 2016’da 179.99 $’dan satışa çıkacak bu ürünü ön siparişle 159.99 $‘a satın almak mümkün.

Netice

Bir kaç yıl önce benzer bir fikirle Kickstarter’da ortaya çıkan “Romo” isimli bir proje vardı. 117 bin dolarlık başarılı bir kampanyadan sonra Romo 2 adıyla yeni bir kampanya başlattılar ve bunda da 170 bin dolar topladılar. Cosmo ile aralarındaki en büyük fark Romo’nun mutlaka bir cep telefonuna ihtiyaç duymasıydı. Diğer fark da Romo’nun “çocuklara programcılık öğretmek” gibi bir misyonu vardı.

Çok başarılı bir süreç geçirse de maalesef şuan piyasada bir Romo yok! 2011’de başlayan macera 2013’de sona erdi.

Her ne kadar yapımcıları “Ona oyuncak dışında her şeyi diyebilirsiniz” dese de Cosmo da “bir çeşit” oyuncak ve çocuklar oyuncaklardan çok çabuk sıkılabiliyorlar.

Romo’nun acı hikayesini başka bir yazıda irdeleyeceğiz.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...