Jason Bourne efsanesi 29 Temmuz’da geri dönüyor

Temmuz ayı sonunda vizyona girecek olan Jason Bourne 2012’de oynayan ismi ve bir adet vesikalık fotoğraf karesi dışında başka hiç bir yerinde “Bourne” geçmeyen devam filmini saymazsak 2007’den beri seyircisini bekletiyordu.

Gerçekçi ve aksiyon dolu sahneleriyle, birbirini tamamlayan  2002, 2004 ve 2007 yapımı üç harika filmden sonra filmin ana karakteri Jason Bourne’u oynayan Matt Damon ve son iki filmin yönetmeni Paul Greengrass  “ya ikimiz beraber çalışırız, ya da bu işte yokuz” diyerek oyun bozanlık yaptılar.


İkili daha sonra 2010’da Green Zone adında Bourne’u aratmayacak bir filmi çevirdi ancak yağ, un ve şeker her zaman “efsane” bir helva yapmaya yetmiyordu.

Robert Ludlum’un “Geçmişi olmayan adam” isimli romanından uyarlanarak oluşturulan bu efsane seri ile piyasadaki bütün ajan-macera-aksiyon filmleri “gerçekçi” çizgilere taşındı diyebiliriz. Mesela James Bond bir zamanlar görünmez arabalara binerken Daniel Craig‘in oynadığı 2006’daki Casino Royal‘den itibaren tıpkı Jason Bourne gibi ölümüne dövüşen, kullandığı yegane futuristik alet aracında bulunan CPR cihazı olan bir ajan haline gelmişti.

Amerikan film sektörünün J ve B harflerine takıntısını fark ettiniz mi? James Bond, Jason Bourne, Jack Bauer (24 dizisi)

bourne

Bu arada son filmin vizyon tarihi yaklaşırken pazarlamacılar boş durmamış ve water.org yardım kuruluşu yararına Matt Damon’un da işin içinde olduğu gizli bir yarışma düzenlemişler.

Ekipten biri Los Angeles’deki bir parkda dinlenmekte olan rastgele birilerine “bu çağrı sana” diyerek bir telefon bırakıp kaçıyor. Gelen çağrıya şaşkınlıkla cevap veren kurbanlar karşı taraftaki kişinin Matt Damon olduğunu anlamadan onun verdiği gizemli direktifleri uyguluyor. Deneyimi sonuna kadar devam ettirenlerin filmin ilk gösterimine bilet kazandığı bu eğlenceli videoya da haberimizde yer verdik.

Bourne serisini izlememiş olanlar için Temmuz sonu gelmeden ilk üç bölümü izlemelerini tavsiye ederiz.

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...