Microsoft Visual Studio macOS sürümünü duyurdu

Microsoft herkese açık olarak Visual Studio macOS sürümünü çıkardı. Kasım ayında önizlemesi yapılan yazılımın Seattle’da düzenlenen etkinlikte artık hazır olduğu açıklandı.

Bu son adımla birlikte Microsoft, hangi platformda olursa olsun geliştiricileri destekleyen bir şirket olduğunu göstermiş oldu. Geçen yıl Windows’a bir Linux terminali ekleyen şirket bu kez daha büyük bir adım attı.


Visual Studio, en popüler IDE’lerden (Entegre Geliştirme Ortamları) biridir. Geleneksel olarak Windows uygulamaları için kullanılıyor olsa da, geçen sene IOS, Android, UWP (Universal Windows Platform) uygulamaları arasında kod paylaşmanıza olanak tanıyan Xamarin’in eklentisi ile mobil uygulamalar için de ciddi bir IDE haline geldi.

Bu aralar dikkatleri üzerine toplayan Windows 10 S işletim sisteminde sadece Microsoft Uygulama Mağazası’ndan yazılım yüklenebileceği için şirketin bilhassa iOS ve Android geliştiricilerini de Universal Windows Platform’a çekebilmesi gerekiyor.

Artık Mac kullanan geliştiriciler kendi bilgisayarları ile Visual Studio – Xamarin sayesinde aynı kodu iOS, Android ve UWP için kullanabilecekler. Mac kullanan pek çok geliştirici için Windows platformuna  geliştirme yapmak ilgi çekici görünmese de yine de bu imkanın olması iyi bir başlangıç sayılır.

Visual Studio macOS sürümünü buradan indirebilirsiniz.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...