Intel ARM tabanlı telefon çipleri üretecek

Intel rakibi ARM ile yaptığı yeni lisans anlaşmasıyla artık kendi fabrikasında ARM tabanlı işlemci üretmeye başlayacak.

Anlaşma bugün devam eden Intel Geliştiriciler Forumu’nda duyuruldu. Intel yaptığı bu stratejik anlaşmayla sahip olduğu 10 nanometre üretim hattını da içeren büyük ölçekli çip üretim tesisini rakiplerine açmış oluyor. Intel’in yeni üretim lisansı LG Electronics, Netronome ve Spreadrum için de çöp üretmesini sağlayacak.


ARM’nin fiziksel tasarım grubunun Genel Müdürü Will Abbey bu anlaşmanın endüstride gerçek bir fark oluşturacağını belirtti. Intel ARM’nin 64 bitli çipini ve Apple, Qualcomm, Nvidia ve diğer firmaların tasarımlarını da ilerde üretebilecek.

ARM tabanlı çipler dünya genelindeki mobil telefonların büyük bir çoğunluğunda kullanılıyor.

Intel-ARM arasındaki anlaşma Apple ve Qualcomm’un önünü açıyor

Bu anlaşma Intel’in mobil gemisini kaçırdığını hatırlatıyor. Samsung ve diğer çip üreticileri telefon çipi piyasasının asıl sahipleri olarak büyük kazançlı işler yaparken Intel daha çok PC dünyasına çalıştı. Şimdi PC satışları düşmeye başlayınca Intel üretim imkanlarını kullandırmak için yeni müşteriler arayışına girdi.

Bu durum biraz yenilgiyi itiraf etmek gibi görünse de tamamen sürpriz bir gelişme olmadı. Intel’in Apple’a iPhone ve iPad için çip üretmek istediği bir kaç yıl önce sızmıştı. Apple yıllardır Samsung ve TSMC’ye (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) mecbur kalmıştı. Bu yeni imkan sayesinde Apple rakibi Samsung’a bağımlı olmaktan kurtulabilir.

Intel ARM’yle yaptığı anlaşma Apple’a üretim yapmasını henüz sağlamıyor. Bunun için Apple ile de ayrıca anlaşma yapması gerekiyor. Önümüzdeki ay yeni iPhone modeli piyasaya çıkacak ve Apple bu telefonda kullanacağı A11 çipi için TSMC’yle 2017’ye kadar sözleşme yaptığı biliniyor. Intel Apple’la çalışmak için biraz daha bekleyecek gibi görünüyor.

Kaynak: The Verge

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...