“MEB 1 milyon meslek lisesi öğrencisine Delphi öğretecek” haberi sosyal medyada tartışıldı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 1 milyon meslek lisesi öğrencisine “Delphi” öğreteceğine dair haber Türk sosyal medyasında tartışmalara neden oldu.

Tartışmanın ana sebebi sosyal medyada etkin olan geliştiricilerin Pyhton, Go gibi açık kaynaklı ve büyük topluluk desteğine sahip popüler modern diller dururken neredeyse 20 yıldır ismi bile duyulmayan Delphi programlama dilinin MEB tarafından tercih edilmesi olarak özetlenebilir.


Embarcadero firmasının bir ürünü olarak satılan Delphi entegre yazılım geliştirme ortamı (IDE) şeklinde paketler halinde sunuluyor. En düşük paketin ücretinin 1699 Euro (yaklaşık 11 bin TL) olması da tartışmanın öteki yüzünü oluşturuyor. MEB’in bu yazılım lisansları için bir ödeme yapıp yapmayacağı merak ediliyor. Genelde ticari yazılımlar eğitim kurumlarına ücretsiz veya düşük bir ücretle sunulabildiği için 1 milyon kullanıcı lisansının nasıl yapılacağı tartışmanın diğer bir odağı haline geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Ankara merkezli Bilgi ve Teknoloji Grubu şirketi arasında imzalanan 5 yıllık protokol gereği kapsam içerisindeki öğrencilerin bu yazılıma ücretsiz erişimi sağlanacak. Yazılımın okullara kurulumu ve öğretmenlerin eğitimi BTG tarafından yapılacak.

Tartışmanın diğer bir konusu da Delphi’nin eski bir dil olması üzerineydi. Ancak ürünün web sitesinde yazan bilgiler Delphi eski bir dil olmakla birlikte güncel bir programlama dili olduğunu gösteriyor. Bahsi geçen ürün ile hem iOS hem de Android platformları için uygulama geliştirilebiliyor.

Tartışmanın bir ilginç yanı da şu oldu: Delphi eski (1986) bir programlama dili olarak eleştirilirken aslında Python’un da ondan sadece 3 yaş genç olduğu (1989) ortaya çıktı.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...