Masaüstü uygulamaları Windows 10 telefonlara geliyor

Başlangıcından beri Windows 10 için bütün aygıtlarda çalışacak deniyordu. Bu her ne kadar doğru olsa da geleneksel masaüstü uygulamalarının telefon veya tablette çalışacağı manasına gelmiyor. Fakat artık bu durum değişiyor.

Microsoft bugün Shenzen’de düzenlenen WinHEC etkinliğinde Qualcomm ile yapılan işbirliği sayesinde masaüstü uygulamalarının da artık ARM işlemciler üzerinde çalışabileceği duyuruldu.


Gu önemli gelişme ile artık dokunmatik ekranlı cihazlara için geliştirilmiş sınırlı uygulamalar değil tam sürüm Office, Photoshop CC gibi tam teşekküllü masaüstü uygulamalar, hatta oyunlar Windows 10 yüklü tablet ve cep telefonlarında çalıştırılabilecek demek oluyor.

Microsoft ve Qualcomm bu işlem için emülasyon kullanıyor olsa da işletim sistemi 4 GB Ram’li 1 yıllık Qualcomm Snapdragon 820 işlemci üzerinde sorunsuz çalışıyor.

Elbette Microsoft mevcut Windows platformunu daha ön planda tutacaktır. Ayrıca geleneksel Windows masaüstü uygulamalarını mobil cihazlarda çalıştırmak pil tüketimini olumsuz etkileyecektir. Ancak yine de bu gelişme sayesinde yavaş yavaş da olsa Microsoft’un bütün donanımlar için tek bir işletim sistemi vizyonu bir araya gelmeye başlamış oluyor. Şirket ARM destekli aygıtların 2017 başlarında geleceğini söylüyor. Belki böylece Surface Phone dedikoduları da gerçeklik kazanabilir.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...