Çay Kahve İnsan’da bu hafta: SocialFamous

Girişimleri tanıtan girişim Çay Kahve İnsan YouTube kanalı’nın bu hafta tanıttığı yerli girişim, marka ve fenomenleri bir araya getiren Türkiye’nin ilk influencer marketing platformu olarak kendini tanımlayan SocialFamous oldu.

Yılmaz Sattı, Bahadır Mısır ve Hüseyin Temel’in dünyada yeni yeni yayılmaya başlayan “influencer marketing”in Türkiye’de henüz olmadığını farkedince bu alanda bir girişim yapmaya karar verirler ve 2015’de platformu kurarlar.


Marka veya ajansların ancak sınırlı sayıda fenomenle temas kurabildiğini tespit eden ekip bu durumu arttırıp büyük bir mecra haline getirebileceklerini görürler.

Influencer Marketing Nedir?

Youtube,Facebook, Twitter,Periscope, Instagram gibi sosyal medya kanallarında  yüksek takipçi sayılarına sahip kişilerin içerik yoluyla bir ürün ya da marka hakkında deneyimlerini takipçilerine aktarmasıdır. — Barış Can Ünal

 

SocialFamous’da 450’den fazla fenomen, 50’ye yakın ajans, 60’dan fazla da marka bulunuyor. Online olarak ajanslar veya markalar düzenlemek istedikleri kampanyalara dair dosyaları (brief) hazırladıktan sonra, seçtikleri fenomenlere bunları göndererek bütçelerini öğreniyorlar. Anlaştıkları fenomenin belirttiği bütçe online olarak kredi kartıyla ödendikten sonra kampanyalarını hayata geçirmeye başlıyorlar.

Klasik reklam mecralarının eski etkisini kaybetmiş olduğu kanaatine sahip olan girişim televizyon, dergi ve gazetenin artık eskisi kadar popüler olmadığını savunuyor. Bunun yerine dijital reklamcılıkla birlikte sosyal medyanın özellikle büyük bir yükseliş gösterdiğini ve insanların takip edip sevdiği insanlardan öneri almayı daha çok önemsediği belirtiliyor.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...