macOS Sierra neler getiriyor?

Apple‘ın en yeni masaüstü işletim sistemi macOS Sierra ücretsiz olarak yayınlanmaya başlandı. App Store ekranında Mac’in yeni yeteneklerine vurgu yapmak için “Sormanız yeterli” cümlesi kullanılmış.

Slogandan hareket ederek masaüstü işletim sisteminin yeni sürümün en çarpıcı özelliğinin iPhone, iPod ve iPad’lerden aşina olduğumuz Siri olduğunu söyleyebiliriz.


Apple’ın internet üzerinden çalışan yapay zekalı asistan yazılımı Siri henüz “Her” filmindeki kadar arkadaş canlısı(!) olmasa da yine de ısrarla fıkra anlatmasını istediğinizde sizi gülümsetebilecek yeteneklere sahip.

Siri’nin tek işi maymunluk değil tabi. Apple’ın sesli asistanı ile e-mail veya text mesaj gönderebilir, belgeleriniz ya da fotoğraflarınız arasında arama yapabilirsiniz. Siri sonuçlarını saklamak da mümkün.

macOS Sierra

MacOS Sierra’da yeni başka neler var?

Siz de iOS ve Mac arasında link, paragraf gibi metin tabanlı bilgi geçişleri için Notes uygulamasını kullananlardan mısınız? Sierra’da buna gerek kalmıyor. Evrensel Clipboard ile iOS cihazınızda kopyaladığınız bilgiyi Mac’de yapıştırmanız ve tabi bunun tersi artık mümkün.

Sierra sayesinde ofisinizdeki Mac ve evinizdeki Mac arasında masaüstünü eşitlemeniz gerekmeyecek. Artık Masaüstü klasörünüz ve hatta Belgeler klasörünüz de iCloud Drive‘ın bir parçası olarak otomatik senkronlanabiliyor.

Sadece Finder ya da tarayıcılar üzerinde değil artık Mail, Harita, Pages gibi yazılımlar üzerinde de sekmeler açılabiliyor.

Safari’de oynatılan bir video Resim içinde resim / Picture in picture (PiP) yöntemiyle ekranın herhangi bir yerine istenilen boyutta sabitlenebiliyor.

Bunların dışında otomatik kilit açma ve Apple Pay kullanabilme gibi başka önemli özellikler de mevcut.

2009 Sonundan itibaren üretilmiş bütün Mac’lerde çalışabilen yeni macOS Sierra Mac App Store üzerinden indirilebiliyor.

macOS Sierra macOS Sierra macOS Sierra

Kaynak: Log | Kapak: TekRevue

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...