Gelecekteki BMW motosikletlerinde kask gerekmeyecek

BMW 100. yıldönümünde bir çok konsept araç sundu. Bunlardan en sonuncusu içlerindeki en cesuru olabilir. Motorrad Vision Next 100 konsept motosikleti o kadar akıllı ki kask kullanmayı veya koruyucu destekli ekipman giymeyi gerektirmiyor. Kendi kendini dengede tutabilen bir sisteme sahip olan araç, seyahat esnasında olsun veya olmasın asla devrilmiyor.

Konsept motosiklette herhangi bir gösterge paneli de bulunmuyor. Çünkü ihtiyaç yok. Bilgiler gerektiğinde kullanıcının özel gözlüğüne yansıyor. Böylece açık havada, kasksız motor sürmenin keyfini yaşarken hızınızla yahut menzilinizle daha az ilgilenebilirsiniz.


BMW bu özelliklerin sadece sıfır emisyon kategorisindeki -muhtemelen elektrikli- motosikletler için olabileceğini söylüyor.

Diğer Vision Next 100 konsept araçları gibi bu kask gerektirmeyen motosikleti de maalesef yakın bir zamanda yollarda göremeyeceğiz. Bu durum sadece teknolojinin gelişimiyle alakalı değil. Otomatik denge sistemi motosikletin devrilmesini önleyebilir ancak ya sürücü tamamen araçtan fırlarsa.. Kask kullanmamakla ciddi şekilde yaralanabileceği için ilgili trafik kanunları mutlaka kaskı zorunlu tutacaktır.

Kaynak: Engadget

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...