Kickstarter’da en çok yatırım toplayan Türk Girişimi: Monument

Momunent

Geçtiğimiz Mart’da Kickstarter‘daki kampanyaları sayesinde 1 ay içerisinde 5029 destekçiden toplam 704 bin dolar toplayarak bu platformdaki en çok yatırım alan Türk girişimi olan Monument‘ten biraz bahsedelim.

Monument bir akıllı depolama cihazı. Kamera ve cep telefonlarındaki içeriğin bir bilgisayara gerek kalmadan saklanmasını, tarihe, konuma, fotoğraflardaki yüzlere ve kameranın/telefonun modeline göre otomatik olarak ayrıştırılabilmesini sağlıyor. Cihaz ayrıca fotoğrafın içeriğini algılayıp herhangi bir etiket eklemeye gerek kalmadan deniz, kumsal, kayak gibi anahtar kelimelerle fotoğraflar arasında arama imkanı sunuyor.


Monument cihazı esnek bir yapıda üretilmiş. Fotoğraf/video arşiviniz büyüdükçe Monument cihazınıza yeni harici USB diskler takabiliyorsunuz.

Ercan Erciyes Semih Hazar

Mevcut bulut depolama sistemlerini tek bir firmaya bağlı kalmak zorunluluğu, ömür boyu aylık abonelik gerektirmesi ve zaman zaman güvenlik sorunları yaşatması nedeniyle iyi bir alternatif olarak görmeyen Monument kurucuları Ercan Erciyes ve Semih Hazar içerik yönetimi konusunda dünya lideri olmak gibi büyük bir hedefi paylaşıyorlar.

Start Up dergisine bu ay verdikleri ropörtajda ilk hedeflerinin Kuzey Amerika olduğunu ifade eden kurucular Eylül ayında ürünlerin dağıtımlarına başlanacağını ve yeni modelin de geliştirilme sürecinde olduğunu belirtiyor.

 

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...