iOS 10 neler getirdi?

Aylardır beklenen iOS 10 nihayet dün yayınlandı. Yaklaşık 1.2 GB civarındaki güncelleme dosyası cihaza göre ufak değişiklikler gösterebiliyor. iPhone 5 ve sonrası modeller, iPad Mini 2 ve sonrası, iPad 4, iPad Air ve iPad Pro modelleri, iPod Touch 6. nesil cihazlar iOS 10 kurulabilecek.

iOS 10


Yeni iOS işletim sisteminde neler var kısaca değinelim.

Mesajlaşma

Apple Messages uygulamasına büyük ağırlık vererek adete bir sosyal medya platformu haline getirmiş diyebiliriz. Instagram ve WhatsApp’ın neredeyse birebir kopyaladığı SnapChat özelliklerinden bazılarını Messages uygulaması da kendince uyarlamış. Artık stickarlarla, animasyonlu ifadelerle, çizimlerle ve el yazısıyla daha ilginç mesajlar gönderilebiliyor.

Messages’in kendine ait bir uygulama mağazası bile bulunuyor. Buradan ücretli ücretsiz stickerlar, oyunlar satın almak ve Messages üzerinden arkadaşlarınızla oyun oynamak mümkün.

ios 10Siri

Siri artık uygulamalarla da konulabiliyor. Tabi bunun için uygulamaların buna göre hazırlanmış olması gerekiyor. iOS 10’un Haziran ayındaki lansmanında duyurulduğu için yakında pek çok uygulama Siri’yle konuşabilir hale gelecektir.

siri fıkra

Fotoğraflar

Fotoğraflarınızı artık kişiye göre de otomatik listeli bir halde inceleyebilirsiniz. Vaktiyle sırf bu iş için üçüncü parti cihazlar ve yazılımlar geliştirildiği olmuştu. Apple iOS 10 ile bu konudaki eksiğini gidermiş oluyor.

iOS 10

Home Kit

Home Kit ile uyumlu ev otomasyon ürünlerini tek bir yerden basit ve güvenli bir şekilde yönetebiliyor, Siri ile bu kontrolleri kullanabiliyorsunuz.

Diğer iOS 10 özellikler

Yukarıda bahsettiklerimizin dışında Harita, Music, News uygulamaları da daha kolay ve kullanışlı bir hale gelmiş oldu. Bildirimler daha okunabilir bir halde çıkıyor ve kilitli ekranda daha fazla seçeneğe ulaşabiliyorsunuz.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...