Kia Stonic gün yüzüne çıktı

Geçen hafta açıklanan Hyundai Kona‘dan sonra aynı grubun diğer markası olan Kia‘nın da ne yapacağı merak ediliyordu. Nihayet Güney Kore’li firma baklayı ağzından çıkardı. Kia’nın yeni kompakt SUV modeli Kia Stonic olacak.

Kia Stonic 2018’in rakipleri oldukça dişli. Listede kardeşi Hyundai Kona’dan başka Honda HR-V, Nissan Juke, Toyota C-HR ve Chevrolet Trax var. Ford ve Volkswagen de kısa süre içinde bu kervana katılacak.


Stonic yeni bir platforma dayanıyor. Araç yüzde 51 yüksek mukavemetli çelikten yapılmış güçlü, güvenli ve hafif bir gövdeye sahip.

Kona’ya nazaran daha sade bir kabin tasarımı sunan Stonic’de de Apple CarPlay ve Android Auto akıllı telefon entegrasyonu ve standart olarak dokunmatik ekran bulunuyor. Tabi fotoğraflarda kocaman olan bu ekranlar Türkiye pazarında 4.5″ gibi komik ebatlarda tüketicilerin karşısına çıkabiliyor. Kia Soul’u buna örnek gösterebiliriz. Kia Türkiye distribütörü Çelik Motor’un ülkemiz insanına hak ettiği araçları getirmesini bekliyoruz.

Araçta ayrıca adaptif hız kontrolü, çarpışma uyarı sistemi, otomatik frenleme, kör nokta uyarı sistemi, şerit takip sistemi gibi en son elektronik sürücü asistanı özellikleri de opsiyonel olarak mevcut.

Kia Stonic 1.0 ve 1.4 lt benzinli, 1.6 lt dizel motor seçenekleri ile piyasaya çıkacak. Ayrıca 4 tekerlekten çekiş seçeneği de olacak.

Stonic’in Eylül ayında düzenlenecek olan 2017 Frankfurt otomobil fuarında dünyaya ilk adımını atmasıyla daha fazla ayrıntıya sahip olacağız.

Kaynak: Motor Authority

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...