Japon Araştırmacılar Dünyanın Yer Çekimini Ay Üzerinde Yeniden Oluşturmayı Planlıyor

Japon araştırmacılar, Dünyanın yer çekimi Ay üzerinde yeniden oluşturmayı planlıyor. Araştırmacıların bu çabası ABD ve diğer ülkelerin Ay üzerinde uzun vadeli üsler kurmasını desteklemeyi amaçlıyor.

Peki Yer Çekimi Nasıl Oluşturulur?


Şu anda proje Kyoto Üniversitesi ve Japon inşaat şirketi Kajima’nın ortaklığında yürütülüyor. Kajima şirketinin mühendisleri santrifüj makinesinin Mars üzerinde de çalışabileceğini düşünüyorlar.

Kyoto Üniversitesinin geçenlerde yayınladığı bildiride, “İnsanlık şu anda uzayda kalma çağından Ay ve Mars üzerinde yaşama çağına geçiyor” dendi. Araştırmacılar, yapay yer çekimi habitatlarını geliştirmeyi amaçlayan bir altyapı geliştireceklerini söylediler. Bu dev habitatlar içlerinde küçük ormanlar ve sulak alanlar içerecek. Ekipteki bilim insanları şu anda “Ay camı” olarak adlandırılan projenin basitleştirilmiş hâlinin 2050 yılına kadar hazırlanabileceğini söylüyorlar.

ABD, Rusya ve Çin Uzun Vadeli Uzay Projeleri Planlıyor

Amerikan uzay ajansı NASA, Artemis Projesi kapsamında Ay üzerine günün birinde Mars’a astronot gönderebilecek bir üs kurmayı planladıklarını açıkladı. Ayrıca, geçtiğimiz yıl Çin ve Rusya Ay’ın üzerine bir araştırma üssü kurmak için anlaşma imzaladılar. 

Amerikalı milyarder ve SpaceX CEO’su Elon Musk da kendi şirketinin roketleriyle 2030’a kadar Mars’a insan göndermek istediğini açıkladı.

Yer Çekimi İnsanlar İçin Neden Önemlidir?

Japon araştırmacılar, yapay yer çekimi ortamlarının ana amaçlarından birinin, insanların negatif fiziksel etkilere maruz kalmadan Ay’da ya da Mars’ta kalmasını sağlamak olduğunu söylüyorlar.

Araştırmacılar, yapay yer çekimi alanlarında bir çocuğun doğup büyüyebileceğini fakat bu durumun insan sağlığına olan etkilerini tam olarak belirlemek için testler ve çalışmalar yapılması gerektiğini belirtiyorlar. Bu testler ve çalışmalar tamamlandığında, insanlar bu tür ortamlarda kaygı duymadan çocuk sahibi olabilecek ve Dünya’ya dönebilecek fiziksel durumlarını koruyabilecekler.

Araştırmacılar projenin ilerleyen aşamalarında Dünya, Ay ve Mars arasında seyahat etmek için bir ulaşım sistemi kurmayı amaçlıyorlar.

Çeviri: Muhammed Mirza BALKAN

Yazının Orijinaline https://learningenglish.voanews.com/a/japanese-researchers-plan-to-recreate-earth-s-gravity-on-moon/6659357.html adresinden erişilebilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...