iOS 11’in gelişmiş AR yeteneklerine en iyi örnek: MeasureKit sanal cetvel uygulaması

Apple’ın mobil işletim sisteminin son sürümü iOS 11 dünden itibaren yayınlanmaya başladı. Pek çok yeni oyuncağı beraberinde getiren iOS 11’in en ilgi çeken noktalarından biri de artırılmış gerçeklik (AR /  Augmented Reality) özellikleri. Apple bu konuda henüz kendisi müthiş bir uygulama ortaya koymuş değil. Ancak MeasureKit sanal cetvel uygulaması bu açığı kapatıyor.

iOS’un sunduğu ARKit frameworkü ile geliştirilmiş bu ücretsiz uygulama bir cetvelden çok daha fazlasını sunuyor. iPhone veya iPad’in kamerasını kullanan MeasureKit  yükseklik, genişlik, mesafe, açı, yörünge, seviye, kare ve başka ölçümler kesin bir biçimde yapılabiliyor. Ölçüm yapılan objeye dair bilgiler kamera üzerinde artırılmış gerçeklik teknolojisi ile rahatlıkla görülebiliyor. Bir odanın alanını, bir duvarın enini veya boyunu rahatlıkla ölçebiliyorsunuz. Uygulamada bazı kısa yollar da mevcut. Örneğin bir insanın boyunu ölçmek istediğinizde buna özel menüyü seçip sadece zemini ve sonrasında zeminden yükselerek kişinin boyunu kameraya aldığınızda boy bilgisi hemen hesaplanıp ekranda belirtiliyor.


Bu uygulama günlük hayatınızda da çok yardımcı olabilir. Odanızda ağır bir nesnenin, mesela yemek masasının yerini değiştirmek istediğinizde yeni yerine sığar mı sığmaz mı diye düşünmektense uygulama üzerinden masayı kaplayan bir sanal küp oluşturup bu küpü masayı koymak istediğiniz yeni yere ekran üzerinden sürükleyip sığıp sığmadığını görebilirsiniz.

MeasureKit iOS 11’de çalışıyor ancak sadece bu yeterli değil maalesef. Uygulama için iPhone SE, iPhone 6S ve sonrası, 5. nesil iPad veya herhangi bir iPad Pro gerekiyor.

 

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...