Hyundai’den yengeç yürüyüşü yapabilen ioniq 5

Hyundai Ioniq 5 prototipinde kurulu olan devrim niteliğindeki e-Corner Sistemi bir videoda tanıtıldı. Bu yenilikçi teknoloji, teker açılarını manipüle ederek zor noktalarda kolayca paralel park etme ve parktan çıkma için 180 derece dönme gibi etkileyici özelliklerini sergileyerek halkın karşısına çıktı.

Hyundai Mobis’in Seosan’daki test tesislerinde ve yakındaki yollarda kaydedilen görüntüler, gerçek hayat durumlarında sistemin etkinliğini kanıtlayan çeşitli sürüş modlarını gösteriyor.


Görüntüler, aracın tüm tekerleklerinin 90 derece dönebildiği “yengeç yürüyüşü” özelliğini vurguluyor. Bu özellik, paralel park sorununu hızlı ve kolay bir şekilde çözerken, dar alanlarda bile aracın yana doğru hareket etmesini sağlıyor.

Hyundai Ioniq 5 prototipi ayrıca “sıfır dönüşü” gerçekleştirerek dikkatleri üzerine çekti. Bu özellikte ön tekerlekler içeri doğru dönerken arka tekerlekler dışarı doğru dönüyor ve araç 360 derece dönerek kolayca konumunu değiştirebiliyor. Bu dahiyane fonksiyon, sınırlı alanlarda aracın konumunu kolayca değiştirmek için sürücülere olanak sağlıyor.

Ayrıca e-Corner Sistemi’nin “çapraz sürüş” özelliği, tüm tekerlekleri aynı anda 45 derecelik bir açıyla döndürerek sollamaları ustaca yapmayı sağlıyor.

Son olarak, “pivot dönüş” özelliği sürücülere aracı döndürmek için belirli bir noktayı merkez eksen olarak seçme gücü veriyor. Bu, bir pergel kullanarak bir daire çizmeye benzer şekilde aracı döndürmek için tasarlanmıştır.

Pivot dönüş hareketi

Hyundai Mobis, e-Corner Sistemi’nin gerçek dünya sokaklarında gösterdiği başarılı performansın güvenilirlik açısından geliştirmeler yapmak için yol açtığını açıkladı. Şirket, bu teknolojiyi “elektrifikasyon ve otonom sürüş için vazgeçilmez bir hareketlilik çözümü” olarak görüyor.

Bu son derece gelişmiş yenilik henüz küresel olarak seri üretime geçirilmese de, Hyundai Mobis’in, e-Corner Sistemi’ni gelecekteki Hyundai Motor Group araçlarına dahil etme olasılığından bahsediliyor.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...