Hızlı, güçlü ve elektrikli: Ziesel

Elektrikli otomobiller ekonomik olmaları, sıfır emisyonla ve gürültüsüz çalışmaları gibi özellikleri nedeniyle çok cazip görünse de maalesef henüz ülkemizde yaygın bir biçimde kullanılmıyorlar.

Tübitak bünyesinde prototip çalışmaları süren “yerli otomobil” projesinin sonuçlarını heyecanla beklediğimiz gibi daha önce bahsettiğimiz Hacettepe Üniversitesi tarafından geliştirilen EVT‘nin akıbetini de net olarak bilemiyoruz.


Fakat yurt dışında durum böyle değil tabii. Elektrikli otomobil konusunda firmalar birer ikişer çözümlerini ortaya koyup Tesla‘nın önde götürdüğü bayrağı farklı alternatiflerle kovalıyorlar.

Bu alternatiflerden biri olan BMW i8’e ait Log Dergisi‘nin dün yayınladığı inceleme videosunu izlemenizi tavsiye ederiz.

Alman firması Mattro da elektrikli otomobil pastasından kendine bir pay koparabilmek için “farklı” bir ürün ortaya koymuş: Ziesel.

Ziesel ilk bakışta tipik bir ATV aracı gibi görünüyor fakat detaylar hemen kendini belli ediyor. Birincisi bu araç tamamen elektrikli olarak üretiliyor. İkinci önemli detay; bu araçta lastik tekerlek yerine paletli tekerlek kullanılmış.

ziesel arazide

Tekerleklerine bakıp sadece karda kışta kullanılabilecek bir araç olduğunu düşünmeyin. Ziesel caddede (Street), doğada (Sport) ve işte (Work) kullanılmak üzere üç ayrı modelde üretiliyor. Her üç modelde de paletli tekerlek sistemi kullanılıyor. Street ve Sport modelinde 500 Nm, Work modelinde 1000 Nm tork elde ediliyor. Maksimum 30 km/s hıza çıkabilen araçların full şarj ile kullanım süresi ortalama 5-6 saati bulabiliyor.

Tek kişilik bu araçlar sessiz, atak ve güçlü yapıları ile iddialılar. Karda, çimde, toprak arazide kullanabileceğiniz gibi uygun ekipmanları çekerek tarla sürebilir, odun taşıyabilir hatta yolda kalmış araçları bile çekebilirsiniz.

Ziesel araçları sadece kişisel, sportif veya iş amaçlı değil turistik amaçlarla da kullanıma gayet uygun bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

Firmanın web sitesinde araçların liste fiyatları belirtilmemiş. Sitede yer alan konfigürasyon aracı ile opsiyonlarınızı seçerek istediğiniz aracı oluşturup talepte bulunabiliyorsunuz.

ATV (All-terrain vehicle): Bütün araziler için uygun araç.

 

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...