Görme Engelliler için: Erişilebilir Android Platformu

Android işletim sistemli akıllı telefonlar ve diğer akıllı cihazlar, birçok görme engelli tarafından da kullanılıyor. Ancak gerek Türkiye’de, gerek uluslararası çapta Google tarafından yayınlanan yardım makaleleri, videolar ve birkaç küçük girişim dışında görme engellilerin faydalanabileceği kapsamlı bir portalın eksikliği uzun zamandır bilinen bir durum. Akıllı cihazlarını ekran okuyucu yazılımlar sayesinde kullanan görme engellilerin, cihazlar ve uygulamalarla alakalı karşılaştığı sorunları paylaşabileceği ve bilgi alışverişi yapabileceği etkili bir paylaşım ağının olmaması da büyük bir eksiklikti.

Görme engellilerin, bir Android cihaz almadan önce fikir alışverişi yapabileceği, diğer kullanıcıların yorumlarını okuyabileceği, en çok merak ettiği sorulara cevap bulabileceği ve en önemlisi her yerden erişebileceği bir web sitesini hayata geçirmek için bir grup görme engelli Android kullanıcısı, aylarca süren çalışmaların neticesinde tamamen kendi imkanlarıyla ve gönüllülük esasıyla Erişilebilir Android adını verdikleri platformu 5 Mart 2022 itibariyle yayına aldılar.


Kısa sürede birçok görme engelli Android kullanıcısının kaynak adresi haline gelen Erişilebilir Android’de, sık sorulan sorulara cevap veriliyor, başlangıçtan ileri düzey kullanıcıların, hatta Android geliştiricilerinin dahi faydalanabileceği özgün içerikler hazırlanıyor.

Platformun Youtube kanalında da düzenli olarak her kullanıcı seviyesine hitap eden videolar yayınlamakla birlikte, podcast ve canlı yayınlar ile de kullanıcıların soruları cevaplanıyor. Ayrıca ekibin kendi imkanlarıyla geliştirdiği Android uygulaması da Google PlayStore’dan indirilebiliyor.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...