Google Play uygulamaların gerçek indirilecek boyutunu göstermeye başladı

Google Play artık bir uygulamanın tamamını veya güncellemesinin ne kadar depolama alanını kapsadığını göstermeye başladı. Böylece yanlışlıkla çok büyük bir dosya indirme riski kalmıyor.

Örneğin bir güncelleme sadece 2.91 MB ise, uygulamanın ayrıntılar bölümünde tam bu sayı gösterilecektir. Bu da size büyük bir oyun indirmeden önce biraz boş alan açmaya veya herhangi bir indirmeyi önceden gözden geçirmeye imkan sağlayacaktır.


Google doğru rakamı göstermenin yanı sıra güncellemeleri daha küçük hale getirmek için Play Store algoritmalarını da iyileştirdi. Android uygulamaların çoğu (yüzde 98’i) güncelleme sırasında sadece APK değişiklikleri indirip eski dosyalarla birleştiriyor. İyileştirilmiş algoritma artık bu güncellemeleri % 50 daha küçük yapacaktır.

Son olarak, Google’in gelişmiş sıkıştırma algoritmaları büyük oyun dosya boyutlarını yaklaşık % 12 kadar azaltacaktır, ki bazı oyunların 2 GB kadar yer kapsadıkları biliniyor. Son model telefon kullanıcıları için bu değişikliklerin çok faydası olmasa da sınırlı depolama alanı olan cihaz sahipleri için büyük bir fark oluşturabilir.

Kaynak: Engadget

Edin Ramani

Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Mezunu. Kosova Cumhuriyeti Vatandaşı. İngilizce, Türkçe, Almanca ve Boşnakça biliyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...