Girişimciler için hafta sonu film önerisi: The Triumph of the Nerds (İneklerin Zaferi)

Bu hafta girişimciler için seçtiğimiz 1996 İngiliz/Amerikan ortak yapımı The Triumph of the Nerds (İneklerin Zaferi) bir sinema filmi değil, üç bölümlük bir televizyon belgeseli.

Amerika’da yükselen kişisel bilgisayarların 2. dünya savaşı-1995 arasındaki gelişimini konu alan belgeselin isminde 1984 yapımı komedi filmi “Revenge of Nerds / İneklerin İntikamı” ve 1935 Alman propaganda filmi “The Triumph of the Will / İradenin Zaferi”nden esinlenilmiş.


Belgeselin temel alındığı Accidental Empires isimli kitabın yazarı Robert X. Cringley (Mark Stephens) aynı zamanda belgeselin de sunuculuğunu yapan kişidir.

Cringley 2012’de “Steve Jobs’un kayıp ropörtajı” olarak duyurulan videonun da sahibi. 1995’de çekilen belgeselin kayıtlarından bir kısmı Londra’dan Amerika’ya gönderildiği sırada kaybolmuş ve yayınlanamamıştı.

Kalabalık bir basketbol sahası sahnesiyle başlayan yapımda sunucu neden özellikle burayı seçtiklerini anlatmak için saha kenarında oturan sakallı, gözlüklü bir adamı gösteriyor: Paul Allen, Microsoft’un kurucu ortağı. “Burada gördüğünüz herşey, ev sahibi takım, sahanın kendisi, hatta dansçılar bile ona ait” diyor Cringley. Allen’in kişisel bilgisayarlar sayesinde -o zaman için- 8 milyar dolara sahip olduğu ifade ediliyor. Ortağı Bill Gates tabi ki ondan daha zengin bir durumdaydı…

Bölümler

Belgeselin üç bölümü olduğunu söylemiştik. Bunlar:

  • Impressing Their Friends / Arkadaşlarını etkilediler
  • Riding the Bear / Ayıyı sür
  • Great Artists Steal / Büyük artistler çalar

Kaynak: Wikipedia

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...