Dijital Dünyada SEO ile Yerinizi Alın!

Dünyanın trendlerini ve dinamiklerini takip eden kişi, kuruluş ya da kurumlar için sadece fiziki varlığın yeterliği olmadığı çağımızda dijital dünyada da etkin ve etkili olmak, başarının şartlarından biri haline geldi. Sosyal medya ve dijital reklamların yanı sıra performans pazarlaması da en az içerik ve sosyal medya pazarlaması kadar önemli. Geri dönüşün ölçümlenmesi ve anlık etkilerinin görülmesi açısından ikinci planda tutulsa da SEM ve SEO dijital dünyada varlık gösterebilmek için olmazsa olmazdır. Markalar da bu sebeple SEO ajanslarından destek alarak daha büyük kitlelere ulaşmayı hedeflemektedir.

Dijital platformdaki performansınıza odaklanan Sempeak, 2001 yılında kurulmuştur. İş ortaklığı yaptığı müşterilerine mecra özel analizler yaparak ihtiyaçlarına uygun butik çözümler sunmaktadır. Rakiplerinin tersine, hizmet sunduğu müşterilerini uzaktan gözlemleyip motor çözümler üretmek yerine, markanın performansını ve bilinirliğini arttıracak şekilde, SEO, SEM, Medya Planlama ve Satın Alma, Web Analizi ve Dönüşüm Optimizasyonu gibi hizmetlerle pazarlama departmanının bir kolu gibi çalışır.


1- Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO (Search Engine Optimization) arama motoru optimizasyonudur ve içerikten site alt yapısındaki geliştirmelere kadar web sitesine organik dönüş sağlayacak tüm iyileştirmeleri içerir. Arama motoru pazarlamasında medya satın alma ile yapılan çalışma sonucuna, web sitesinin değerini arttırarak ve organik olarak kullanıcıyı çekecek yapıyı sağlayarak arama motorlarında üst sıralarda çıkılmasını sağlar. Arama motorlarının yönerge ve kriterlerine uygun veri girişi yapmak, site içi kategori ve alt başlıkları indexlenmeye uygun düzende kurgulamak, SEO uyumlu içeriklere sahip olmak ve site içerisindeki meta, description alanlarında doğru açıklamalar kullanıp içeriğe uygun tag’lemeler yapmak sizi, organik olarak arama motorlarının üst sıralarına taşıyacaktır. Tüm bu iyileştirme çalışmaları, web sitesini kullanıcı için hızlı, kolay, pratik ve bilgi dolu hale getirirken arama motorları tarafında da teknik açıdan kriterlere uygun hale getirir.

SEO sayesinde Google arama sistemi, sitenizi en iyi şekilde tanır. Web sitesi alt yapısında kodların arama motorlarına en uygun şekilde oluşturulması, site hızı, site haritası ve benzeri iyileştirmeler en iyi sistemin oluşmasına katkı sağlar. Kod sistemine ek olarak Google arama yapısına uygun içerikler ve doğru hedeflemeli içerikler ile site içi optimizasyonlar da sağlanmalıdır.

2- Medya Planlama ve Medya Satın Alma

Medya planlama, sektördeki gelişmelerin ve dinamiklerin değerlendirilip marka ihtiyaçlarına göre satın alma yaparak bilinirlik arttırma ve performans sağlamadır. Medya satın alma yapılarak markanın bulunması gereken mecralarda görünürlüğünün sağlanması ve pozitif algı oluşturularak tanınır hale gelmesi amaçlanır. Medya planlama, tüm bu kampanya süreçlerinde en düşük maliyetle en yüksek performansa ulaşmayı hedefler. Kampanya takibi, raporlamaları ve performans sonuçları marka ile paylaşılarak elde edilen çıktının değerlendirilmesi şeffaf olarak yapılır. Marka bilinirliği yaratmak başta olmak üzere; web sitesine trafik sağlamak, satışın söz konusu olduğu durumlarda öne çıkarılan ürünün satış ile sonuçlanmasını hedeflemek medya satın almanın hedefleri arasındadır. Medya satın alma planının içerisinde ihtiyaca göre display reklamlar, video reklamlar, native reklamlar ve programatik yayınlar bulunmaktadır.

3- Performans Pazarlaması – SEM

Performans pazarlaması yani SEM (Search Engine Marketing), etkileşime ya da satışa dönüşen, performansa dayalı İnternet reklamcılığıdır. Basit anlatımıyla, arama motorlarında verilen reklamlar sayesinde üst sıralarda görünmeyi hedefleyen dijital pazarlama yöntemlerinden biridir. Google (Adwords), Yahoo, Yandex, Bing gibi arama motorlarından kullandığınız görsel ve metin ile ilgi çekici hale gelerek marka reklamının yapılmasını ve web sitesine trafik gönderilmesini hedefleyen reklam satın alma çalışmalarıdır. Satın alma yapıldığı süre boyunca marka adının üst sıralarda, reklamlı alan olarak görülmesidir. Hızlı sonuç verir ve web sitesine doğrudan trafik sağlar. Markanın ihtiyacına göre stratejisi oluşturulur ve maksimum performans hedeflenir. Performans reklamları içerisinde arama ağı reklamları, ürün listeleme reklamları, sosyal medya reklamları, görüntülü reklamlar, video reklamları vardır.

4- Veri Analizi ve Dönüşüm Optimizasyonu

Web sitesini ziyaret eden kullanıcı davranışlarını takip edip analitik yöntemler kullanarak uygun senaryolarda karşılarına doğru zamanda doğru reklamın veya yönlendirmenin çıkmasını sağlayan çalışmalardır. Kullanıcının form doldurmasını sağlayarak lead toplama, üyelik kazanma, dosya ya da app indirmeye yönlendirme, içerik okutma ve ilgili içerikler arasında gezinmesini sağlatarak sitede kaldığı zamanı maksimuma çıkarma veri analizi ve dönüşüm optimizasyonunun sağladığı faydalar arasındadır. Reklam trafiği ya da SEO çalışmaları sayesinde gelen kullanıcı için medya satın alma tarafında birim başına harcanan maliyetin en doğru ve maksimum verim alacak şekilde sitede tutulması bu basamakta devreye girmektedir. Doğru analizle kullanıcıların doğru aksiyon alması sağlanır ve reklam maliyetinin performansa dönüşme oranı yükselmiş olur. Potansiyel müşterilerin hedefe ulaşma (içerik okuma, lead bırakma, üye olma, app indirme ya da ürün sayın alma) oranının artışı veri analizi ve dönüşüm optimizasyonu ile sağlanır. Doğru hedefe, doğru aksiyon ile pazarlama bütçesinin verimli kullanılması sağlanır. Kullanıcı deneyimi ve site içi aksiyonları bir sonraki kampanya planlaması için yol haritasını oluşturur. Rekabetin yüksek olduğu sektörel segmentlerde öne çıkmanızı sağlar. Bunun için veri modelleme, veri toplama, veri doğrulama, veri analizi, verileri test etme, veri raporlama, veri testi yenileme ve veri izleme adımlarını takip ederek 360 derece pazarlama kurguları yaratılabilir.

Günümüzde internette herhangi bir şey aramak için kullanıcılar; hedef web sitesini yazmak yerine arama motorlarını tercih ediyor. Herhangi bir ürün, hizmet ya da bilgiyi ararken de arama motoruna ilgili kelimeyi yazarak istenilen bilgiye ulaşmayı istiyorlar. Çok sayıda içerik, bilgi ve kaynağın olduğu dijital dünyada, kullanıcı deneyimine göre arama motoru sonuçlarında en çok tıklanmaları üst sıralarda yer alan web sitelerin aldığı bilinmektedir. Hatta SEM çalışması ile sponsorlu olarak üst sıralarda yer alan reklam alanlarına göre organik olarak üst sıralara yerleşmiş sitelere tıklanma oranlarının daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bu sonuçtan da anlaşılacağı gibi kullanıcılar arama sonuçlarında büyük ölçüde organik sonuçlara yönelme eğilimindedir.

SEO Çalışmaları Ne İşe Yarar?

SEO çalışmaları sonucunda web sitesinin performansı ve ziyaretçi sayısı artar, hedef kitleye ulaşmak kolaylaşır, marka bilinirlik oranı yükselir. SEO çalışmaları teknik altyapı, içerik ve tanıtım çalışmalarının bütünüdür. Birbiriyle ilintili bu çalışmaları doğru şekilde uygulayarak web sitesinin, arama motorlarının üst sıralarında yer alması sağlanır. Bunun ilk basamağı sitenizin teknik olarak SEO uyumlu yazılmış – kodlanmış olmasıdır. Eklentiler ve geliştirmeler ile mevcut web siteniz SEO çalışmalarından maksimum performans sağlayacak teknik altyapıya getirilebilir. İkinci adım ise SEO uyumlu sitenizde yer alacak tüm içeriklerin yine SEO uyumlu olmasıdır. Web sitenizin ana ve alt sayfalarında yer alan tüm sayfalarının görünen ve görünmeyen (tag, meta text, description) metinlerinin sunulan içerik ile doğrudan ilgili anahtar kelimeler içermesidir. Web sitesi içerikleriniz bu yapı çerçevesinde analiz edilerek optimum ilişkinin sağlanması amaçlanmaktadır. Son basamakta ise teknik ve içeriksel alt yapı, arama motoru kriterlerine uygun ve kullanıcıyı maksimum düzeyde kaliteli çıktı ile buluşturacak düzeye geldiğinde medya planlama – medya satın alma çalışmaları ile desteklenerek doğru, etkili ve aktif kullanıcıya erişilmesi hedeflenmektedir.

Sempeak de ihtiyacınız olan dijital varlığınızı desteklemek için size hizmet vermeyi amaçlayan en iyi seo ajansları arasında yerini almıştır. Türkiye’nin Google partner ajanslarından biri olup yerel ve global trendleri takip ederek sonuç odaklı çalışan Sempeak, hesap yönetiminde güven ve şeffaflık ilkesini benimseyerek marka için karmaşık olan analiz, insight ve rapor süreçlerini anlaşılır sistematiklere bağlı olarak sunar.

Siz de web sitenizin üst sıralarda yer alarak maksimum ziyaretçiye ulaşmayı ve sitenize gelen kullanıcıların sitenizde vakit geçirip aksiyona yönelmesini istiyorsanız Sempeak dijital performans hizmetlerinden yararlanmak için bize ulaşabilirsiniz.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...