Apple’ı kızdıran video: macOS’u herhangi bir bilgisayarda çalıştırmak.

Apple her ne kadar MacBook donanımlarının kalbinde Intel CPU’ları kullansa da gözbebeği macOS işletim sistemini diğer uyumlu CPU’larla çalıştırmaya hiç hevesli değil. Bu nedenle yıllardır çeşitli yöntemlerle hackerlar tarafından bu problem aşılmaya çalışılıyor. Hackintosh ismiyle meşhur bir çalışma bunlar arasında en başarılı olanları. Ancak bu da %100 garanti bir yöntem değil. Sadece uygun bazı donanımlar bir araya getirildiğinde işe yarıyor.

Yine de bu konuda yapılan gelişmeler bilhassa sanallaştırma imkanları sayesinde artık çok daha ilerledi. 12 Milyon abonesi olan Linus Tech Tips YouTube kanalında 2019’da yayınlanan bu videoda sanallaştırma sayesinde Linux işletim sistemi kurulu bir bilgisayar üzerinde bağımsız grafik kartı kullanabilen bir macOS işletim sistemi kuruldu ve sorunsuz çalıştırıldı.


Bağımsız grafik kartı kullanılmadan yapılan kurulumlarda ana bilgisayarın ekran kartı kullanıldığı için sistem çok yavaş çalışıyor. YouTuber’in donanımcı arkadaşı ile birlikte bir saatten az bir sürede ayağa kaldırdığı macOS, Apple’ın arabalarla yarış eden fiyatlarına kafa tutmak isteyenleri heveslendirmiş olacak ki bu video bir yılda yaklaşık 5 milyon izleyiciye ulaşmış.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...