Apple eski iPhone’ları yavaşlattığı için açık mektupla özür diledi

Apple eski iPhone’ları bilinçli olarak yavaşlattığını kabul etmişti. Firma, çığ gibi büyüyen tepkiler ve davalar karşısında bir açık mektup yayınlayarak tüketicilerden özür diledi.

Cihazları kasıtlı olarak yavaşlatmalarının arkasında kullanıcıları yeni cihazlara yönlendirmek gibi bir çaba olmadığını, fakat bu yönde bir yanlış anlamaya meydan verdiğini kabul eden Apple sorunun pil performansından kaynaklandığına bir kez daha vurgu yaptı. Lityum-iyon pillerin zamanla performans kaybına uğrayarak cihazlarda istenmeyen kapanmalara neden olduğunu belirten firma batarya voltaj değerine göre işlemci hızını ayarlayarak bu kapanmaların önüne geçmeye çalışıyordu. Ancak bu durum açık bir şekilde kullanıcılara iletilmediğinden haliyle yanlış anlamalar da kaçınılmaz oldu.


Pil değişiminde indirim

Apple eski pillerin yenisiyle değiştirilmesi sonrasında performans kaybının ortadan kalkacağını belirterek tüketicelere bir de güzel haber verdi. 50-70 dolar arasındaki pil değişim bedellerini 29 dolara indiren Apple, iOS güncellemesiyle pilin durumu hakkında daha detaylı bilgi vereceğini duyurdu.

Apple Türkiye web sitesinde pil değişim bedeli hala 319 TL olarak görünüyor. Ayrıca Apple ile anlaşmalı bazı teknik servislerde işçilik dahil bu fiyat 600 TL’yi geçiyor.

Kaynak: Log

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...