Apple eski iPhone’ları bilinçli olarak yavaşlattıklarını kabul etti

Apple mobil cihazların işletim sistemi güncellemesi konusunda eski cihazlara yönelik Android rakiplerinden daha iyi bir hizmet verse de son günlerde dolaşan komplo teorileri kullanıcıların midesini bulandırıyordu.

Yapılan bazı bağımsız testlerde eski model cihazların yeni işletim sisteminde CPU hızı düşürülerek anormal bir şekilde yavaş çalıştığı ortaya çıkınca Apple bunu insanları yeni telefon almaya zorlamak için kasıtlı olarak mı yapıyor sorusu gündeme geldi.


Apple bu konuya bir açıklık getirdi ama cevap kullanıcıları maalesef memnun etmeyecek. Verge’ye yapılan açıklamada eski model telefonlarda kasıtlı olarak yavaşlatılma yapıldığı itiraf edildi. Bunun gerekçesi de lityum-iyon pillerin zamanla performans düşüklüğü yaşayıp cihazlarda ani kapanmalara neden olması gösterildi. Yani Apple’a göre eski cihazlar bu piller nedeniyle bir süre istenmeyen bir şekilde kapanarak kullanıcıların kötü bir deneyim yaşamasını sağlıyor. Bu durumun önüne geçebilmek ve “cihazların daha uzun kullanılabilmesini sağlamak” adına CPU yavaşlatılıyor.

Bu konudaki yaklaşımını devam ettireceğini belirten firmanın kullanıcılara vaktiyle daha açık bir ifadeyle bilgi vermemesi de yukarıdaki açıklamanın güzel bir kılıf olabileceğini düşündürüyor.

Kaynak: Verge

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...