Apple iPhone, iPad ve Mac uygulamalarını birleştirmeyi planlıyor

Uygulama mağazası kavramını ortaya koyup kendi cihazları için zengin bir uygulama kütüphanesi, geliştiriciler için gelir kaynağı kapısı açan Apple iOS (iPhone, iPad, iPod) ve Mac platformlarını birleştirmeyi planlıyor.

Halihazırda mobil cihazlar için olan uygulama mağazası büyük bir rekabet havasında geliştiriciler ve tüketiciler tarafından kullanılırken Mac platformu için sunulan uygulama mağazası aynı hıza erişemedi. İki platform için ayrı uygulama tasarlanması zorunluluğu bu durumun en büyük etkenlerinden biri olarak görülüyor. Apple geliştiricilerin işini kolaylaştırmak ve kullanıcıları Mac platformu için de uygulama mağazasına yönlendirmek adına iki platformun birleştirilmesini planlıyor.


Birleşme Mac platformu için büyük bir fırsat olabilir. Büyük firmalar dahi Mac yazılımları konusunda elini korkak tutabiliyor. Örneğin Twitter’ın Mac uygulaması hala güncel değil ve geçtiğimiz günlerde yükseltilen karakter sınırlaması hala devam ediyor. Twitter’ın mobil uygulamaları ise çoktan güncellendi. Birleşme sonrasında bu sorunlar tarih olacak.

“Marzipan” kod adıyla yürütülen projenin WWDC 2018’de duyurulacağı tahmin ediliyor. Apple’ın mobil cihazlar için kendi CPU’sunu geliştirme çalışmasının altında bu plan yatıyor olabilir. İlerde Mac bilgisayarlar da iPhone / iPad ile aynı CPU’ları kullandığı takdirde tek bir işletim sistemi tüm cihazlar için geçerli olabilir.

Geliştiricilerin fare veya dokunmatik ekranla kullanılabilecek şekilde tek bir tasarım üzerinden uygulamalar hazırlamasına imkan sunacak olan bu gelişmenin olumsuz yanları da yok değil. Daha önce Microsoft ve Google’ın da denediği bu yol kullanıcıları memnun etmemişti. Nitekim şirketin CEO’su Tim Cook 2012’de yaptığı bir açıklamada iOS ve macOS’u birleştirmenin deneyimi sınırlayacağı görüşünü savunuyordu. Apple yazılım şefi Craig Federighi yeni gelişmeleri “bir uzlaşma “olarak nitelendirdi.

Kaynak: Bloomberg

 

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...