Android 7.0 Nougat dünya ile aynı anda General Mobile GM5 Plus’da

Google’ın mobil işletim sisteminin son sürümü Android 7.0 Nougat bugün nihayet bütün dünya ile birlikte General Mobile 4G Android One telefonu için de güncelleme şeklinde indirilebilir olacak. Nougat’la bugün tanışabilecek diğer cihazlar Nexus 6P, Nexus 5X ve Nexus 6 telefonları ve Nexus 9 ve Pixel C tabletleri olacak.

Eğer zaten Android 7.0 beta kullanıyorsanız kararlı sürüme geçtikten sonra farklılıkları hissedemeyebilirsiniz. Google’ın Mayıs ayındaki I/O etkinliğinde yayınladığı sürümden bu yana gelişen Nougat’da final sürümünden evvel oldukça sağlam bir versiyona geçilmişti.


Android Nougat’ın yeni özellikleri bu saatten sonra pek sürpriz içermese de geniş anlamda tekrar gözden geçirmeye değer. Şüphesiz en büyük iki değişiklik yeni bildiriler ve multitasking / çoklu görev modu olacaktır. Bildiriler artık gönderen uygulamaya göre gruplanıyor. Herhangi bir uyarıyı aşağı sürüklediğimizde bütün liste görülebiliyor. Ayrıca tıpkı iOS‘da uzun bir süreden beri yer aldığı gibi mesaj bildirilerine doğrudan cevap yazılabiliyor.

Çoklu pencere / çoklu görev yönetimi iPad ‘deki gibi iki uygulamanın yanyana çalıştırılmasına imkan veriyor. Multitasking olayı en çok Pixel C isimli tablette işe yarayacak olsa da tabi ki akıllı telefonlar üzerinde de kullanılabiliyor.

Multi_Window_6P

Kişiselleştirilebiliyor

Nougat ayrıca kişiselleştirilebilecek onlarca küçük ayar içeriyor. Hızlı ayar menüsü artık kullanıcılar tarafından kişiselleştirilebiliyor.

Android Marshmallow’dan bu yana kullanılan batarya koruma amaçlı Doze modu da artık ayarlanabiliyor. Doze daha önceleri ekran kapandığında veya telefon hareket etmediğinde telefonu düşük enerji moduna sokarken şimdi çantada veya cepte taşınır halde olduğunu anlayıp düşük enerji moduna devam ediyor.

Uygulamaların yeni sürümleri çıktığında Nougat arka planda uygulamayı indirip cihazın ilk yeniden başlatılması anında hazır olacak hale getiriliyor. Böylece kurulum esnasında oluşan kilitlenmeler ortadan kalkıyor. Fakat bu son özellik sadece bu tarihten itibaren duyurulan cihazlarda olabilecek. Mevcut Nexus’lar ve General Mobile cihazları hızlı güncellemeden epey faydalansa da telefon reboot edildiğinde eskiden olduğu gibi kurulum esnasında kullanılamaz durumda kalacaktır.

Nougat Emoji

Nougat’da mesajlarınızı renklendirebileceğiniz 72 yeni emoji mevcut.

Bulunmayı bekleyen daha pek çok özellik var ancak bunları keşfetmek için sabırsızlananların pek çoğu telefonlarına Nougat güncellemesini kurabilmek için Google’ın eskiden beri yaptığı gibi bir kaç hafta beklemesi gerekecek.

Kaynak: Endgadget

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...